Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja poručio iz Srajeva da je dijalog najbitnija stvar i bosanskohervegovačkim političarima ukazao da su odgovorni za "plemeniti zadatak" da budu prvi koji će služiti svojim zajednicama.
Papa Franja, koji se nalazi u jednodnevnoj državničkoj i pastoralnoj poseti Sarajevu pod motom "Mir vama", dočekan je ispred zgrade Predsedništva Bosne i Hercegovine uz najvše državničke počasti i tokom susreta sa državnim vrhon naglasio da je radostan sam što je u gradu grad "koji je mnogo propatio u krvavim sukobima", ali koji je ponovo postao mesto dijaloga i suživota.
"U ovoj zemlji mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima te podsticaji kojima se to neguje i srdačni odnosi, imaju važnost koja seže van granica BiH. Ovome se daje svedočanstvo celom svetu da je saradnja među religijama itekako moguća, kako pluralizam može podstaknut i rešavanje najdubljih problema i kako se najdublje rane mogu zaceliti zajedničkim hodom", rekao je papa.
Posebno je istakao utisak koji je na njega ostavio susret sa decom na aerodromu.
"Muslimani, katolici i ostale manjine - svi zajedno. Radosni. Puni nade, kaže papa i dodaje da su političari pozvan da budu prvi koji će služiti svojim zajednicama, radeći da budu prvi koji će početi napredak.
Na taj način se, prema njegovim rečima, može izgraditi društvo u kojem će se rešavati problemi.
"Da bi se ovo ispunilo preko je potrebna jednakost svih građana", smatra papa Franja.
Šef vatikanske države je naglasio potrebu za razgovorom, otkrivanje bogatstva svakoga, pri tome poštujući svakog pojedinca, i podsetio da su otvorene i velike rane nedavne prošlosti, ali da se na budućnost "može gledati sa nadom", dok je za Srajevo, ali i BiH, rekao je da ima poseban značaj za Evropu i celi svet.
"Stolećima su ovđe prisutne zajednice koje propovedaju različite vere, ponosne na svoju tradiciju. On predstavlja raskršće kultura i vera. To zahteva da se uvek grade novi mostovi kako bi se osigurali čisti i civilizovani odnosi", naglasio je poglavar Rimokatoličke države.
"Dolazim nakon istorijske posete Ivana Pavla drugog i drago mi je videti napretke. Važno je nezadovoljiti se postignutim i utvrditi kako učvrstiti dalji napredak. Suradnja međunarodne zajednice, posebno EU i svih država i organizacija", poručio je papa koji smatra da su BiH deo Evrope, te da su samim tim "uspesi Evrope uspesi BiH".
Šefa vatikanske države je ispred Predsedništav BiH, u ime brojne bosansko-hercergovače delegacije dočekao predsedavajući Predsedništva Mladen Ivanić koji je potom naveo da je BiH "mesto susreta, mesto različitih kultura i zajednica, mesto u kojem narodi deli istu istoriju, ali da to nije uvijek bilo tako".
Ivanić je naglasio da se želi izgraditi nova BiH, "po meri čoveka", te izrazio nadu da su sukobi i neslaganja iza njih i seldi period razumevanja, prenele je Fena.
Prethodno, na sarajevskom aerodromu papu je dočekala višeclana delegacija koju su predvodili hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović, kardinal Vinko Puljić i apostolski nuncij Luiđi Pežuto.
Poseta šefa vatikanske države bosanskohercegovačkoj prestonicu najveći događaj u godini kada se navršavaju dve decenije od Dejtonskog sporazuma.
Treći papinski pohod BiH ujedno je prva takva poseta koja ima i državnički karakter, za razliku od onih iz 1997. i 2003. kada je tadašnji papa Ivan Pavle Drugi boravio u pastoralnom pohodu Sarajevu, odnosno Banjaluci.