Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik upozorio je da zločin u Jasenovcu, u kojem je tokom Drugog svetskog rata stradalo više od 500.000 Srba, nikada nije uspeo da bude predstavljen na način kako se i desio i da je ostao u zaboravu.
"Ta činjenica govori koliko je to bilo monstruozno i neuporedivo sa bilo kojim drugim stvarima. U tom pogledu, zadatak svih nas ovde jeste da vratimo sećanje na činjenice koje su se tamo desile", poručio je Dodik.
Podsetio je, takođe, da je opština Dubica pre rata imala 30.500 stanovnika, od kojih je ubijeno 19.000 Srba, što predstavlja skoro 75 odsto srpske populacije u to vreme.
"Muslimani i Hrvati tada nisu dirani. Samo su Srbi kolektivno vođeni u Jasenovac. Još je jedan kuriozitet - tek 25 godina nakon Drugog svetskog rata prvi Srbin regrut otišao na služenje vojske. Trebalo je više od 20 godina da neko bude rođen, pa da ide u vojsku", istakao je Dodik.
"Dan sećanja" na žrtve Jasenovca obeležava se povodom oslobađanja ustaškog konclogora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u porobljenoj Evropi, koji istoričari nazivaju i "srpski Aušvic".
Za datum obeležavanja uzet je 22. april - dan kada je grupa od 1.075 preostalih logoraša tog dana 1945. krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.
Sistem logora smrti Nezavisne Države Hrvatske obuhvatao je oko 80 logora, a prema procenama koje je na osnovu prvih ekshumacija izvršila državna Komisija FNRJ, a koje je potvrdio i Centar "Simon Vizental", u jasenovačkim logorima je nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.
Dodik se u intervjuu osvrnuo i na zločin počinjen u proteklom ratu u Srebrenici, podsetivši da je nedavno posetio tu opštinu i da se nametnula potreba da poseti i Memorijalni kompleks u Potočarima, zbog žrtava koje su tu stradale.