Stotinak građana Sarajeva okupilo se ispred zgrade Predsedništva BiH, kako bi obeležili godišnjicu februarskih protesta, ali i još jednom iskazali nezadovoljstvo stanjem u državi. Protesti održani u Tuzli, Banjaluci, Bihaću, Zenici...
Okupljeni građani traže pravo na redovan obrok, pravo na krov nad glavom, na zdravstveno osiguranje, socijalnu zaštitu za decu i trudnica, zatim pravo na besplatno i kvalitetno školovanje, kao i život dostojan čoveka.
Penzioner Amir Sućeska (77) iz Sarajeva kazao je kako je došao da podrži proteste građana "jer su političari u BiH uništili ovu zemlju".
"Vladaju 20 godina i ništa nisu učinili za ovaj narod. Omladina ne radi, školuje se, a ne zna za šta", kazao je Sućeska.
Dodao je kako mu je žao novih generacija, koje nemaju budućnosti.
Saobraćaj u centru Sarajeva se odvija bez problema i zasad sve protiče mirno. Skup osigurava veći broj pripadnika policije.
Građani se okupljaju i u Tuzli, Bihaću, Sarajevu, Zenici i Mostaru gde će obeležiti godišnjicu protesta održanih u tim gradovima, ali i iskazati nezadovoljstvo socijalnim i stanjem u privredi te uputiti, kako je najavljeno, nove zahteve vlastima.
Iz MUP-a Tuzlanskog kantona juče su pozvali građane da na dostojanstven način obeleže godišnjicu februarskih protesta, te napomenuli kako je MUP TK sačinio operativni plan kako tokom protesta ne bi došlo do problema.
Podrška iz Banjaluke
Na banjalučkom Trgu Krajine građani, novinari i aktivisti Centra za studije rada Banjaluke i Centra za socijalnu pravdu iz Prijedora okupili su se kako bi se solidarisali sa drugim građanima u BiH koji se danas okupljaju na godišnjicu protesta, javlja Istinito.com.
Na Trgu Krajine aktivisti su postavili transparente na kojima piše "Da li će i ovo postati javni prostor koji podliježe cenzuri?", aludirajući na nedavno usvojeni zakon o Javnom redu i miru u RS u kojem se oblast javnog prostora proširuje i na internet.
Goran Zorić, član neformalne grupe "Centar za socijalnu pravdu" iz Prijedora izjavio je novinarima na Trgu Krajine u Banjoj Luci da je povod današnjeg okupljanja podsjećanje na sedmi februar 2014. godine kada su građani masovno izašli da pokažu svoje nezadovoljstvo situacijom u zemlji u kojoj žive.
"Činjenica da u Republici Srpskoj te godine nije bilo masovnijih protesta ne znači da ovdje ne postoji nezadovoljstvo već samo da građani strahuju od represivnih mjera aktuelne vlasti", poručio je Zorić.
Više informacija o protestima pročitajte na Mondo.ba.