Odluka makedonskog parlamenta da donese ustavni amandman koji brak definiše kao zajednicu muškarca i žene "dodatno će ukoreniti diskriminaciju" u toj zemlji, tvrdi međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava.
"Današnje glasanje je dodatak diskriminaciji, nasilju i netoleranciji na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta u Makedoniji", rekao je Gaouri van Gulik, zamenik direktora za Evropu "Amnesti internešenela".
Prethodna verzija amandmana takođe predlaže zabranu istopolnih građanskih zajednica i drugih oblika registrovanog partnerstva.
Ta klauzula je uklonjena pošto je Savet Evrope saopštio da ona nije u skladu s Evropskom konvencijom za ljudska prava.
Čak iako zabrana istopolnih građanskih zajednica nije uključena u usvojeni amandman, istopolne veze ne mogu biti registrovane prema trenutnom makedonskom zakonu.
Pored toga, antidiskriminacioni zakon ne zabranjuje diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta, što je u suprotnosti s obavezama Makedonije na polju zaštite ljudskih prava, navodi međunarodna organizacija u saopštenju.
"Makedonija pliva protiv evropske plime legalizacije istopolnih brakova i sve čvršćih evropskih normi o ljudskim pravima i jednakosti", rekao je Gauri van Gulk.
Do sada je istopolne brakove legalizovalo 12 evropskih zemalja, a više od 20 dozvoljava registraciju građanske zajednice.
"Amnesti internešenel" poziva Makedoniju da ukine diskriminatorske zakone i garantuje da građani koji žive u istopolnih vezama mogu da uživaju ljudska prava bez diskriminacije, istaknuto je u saopštenju.