Protestni sastanak novinara, kome je prisustvovao veliki broj predstavnika medija, održan je je u ponedeljak u podne, ispred Kluba novinara u Banjaluci.
Sa sastanka je poslana jasna poruka – nećemo da ćutimo.
Predsednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić pročitao je zajednički proglas Kluba novinara Banjaluka i Udruženja BH novinara, upućen celokupnoj javnosti Bosne i Hercegovine.
“Novinari i novinarke BiH, celokupna medijska zajednica i građani ove države suočili su se poslednjih dana sa brutalnim ugrožavanjem medijskih sloboda i sigurnosti novinara. Fizički napadi na novinarske ekipe BNTV i TVSA, sudska zabrana objavljivanja informacija za FTV, upad policije u redakciju portala Klix, uskraćivanje akreditacije novinarima BN televizije za ulazak u Palatu predsednika Republike Srpske i verbalni napad na urednike portala Tačno.net, samo su mali dio od 400 registrovanih slučajeva kršenja slobode izražavanja i individualnih prava novinara, zabilježenih u Liniji za pomoć novinarima od 2006. do danas”, kazao je Vukelić.
Od 2006. do dana na liniji za pomoć novinarima zableženo je:
- 60 fizičkih napada na novinare i direktnih pretnji smrću;
- samo u 15 odsto krivičnih dela prema novinarima donesene su pravosnažne presude
- u 22 odsto slučajeva nije ni pokrenuta, a kamoli provedena istraga;
- u 23,5 odsto slučajeva došlo je do “zatvaranja“ predmeta, bez nastojanja policijskih i pravosudnih institucija da otkriju počinioce i osiguraju pravnu zaštitu novinara
U proglasu se nalazi šest zahteva, koje možete pronaći na OVOM LINKU.
“Međunovinarska solidarnost, snaga i jedinstvo medijske zajednice u odbrani slobode izražavanja i prava novinara, uz mnogo odgovornije i profesionalnije postupanje nadležnih državnih i javnih institucija, garant su uspešnosti naše borbe za više medijskih sloboda i sigurnost novinarske profesije u BiH”, istakao je Vukelić.
Na protestnom sastanku je zaključeno da samo udruženi novinari mogu da se efikasno izbore sa problemima s kojima se novinarska profesija sreće.
“Nije bitno koliko nas ima, bitno je da ne ćutimo. Mi se ovdje ne borimo samo za sebe i svoja prava, nego i za pravo građana ove zemlje da imaju pravovremenu tačnu i sveobuhvatnu informaciju i da žive u tolerantnom društvu u kojem se poštuju evropske konvencije”, kazala je predsednica Udruženja BH novinara Milkica Milojević.
Ona je istakla da pritisak na medije kojeg smo svedoci prethodnih dana podseća na mračne devedesete.
Ukoliko se zahtevi izneseni na današnjem skupu ne ispune u navedenim i razumnim rokovima, novinari će pozvati novinare i medijske radnike iz cele države na javna okupljanja pred nadležnim institucijama, dok se i poslednji zahtev ne ispuni, a javnost ne obavesti o mjerama koje su preduzeli u cilju stvaranja sigurnog i tolerantnog okruženja za rad svih medija i novinara u Bosni i Hercegovini.
“Sve što se dešavalo poslednjih nedelja, od Banjaluke do Sarajeva, Mostara i Brčkog, uslovilo je da s gorčinom i teskobom dočekamo praznike, teskobom koja nas podeća na devedesete. Nadam se da nas taj utisak vara i da ćemo se izboriti za priliku da dostojanstveno i profesionalno radimo svoj posao, da zakoni u ovoj zemlji ne služe da bi se opravdala nepravda i da bi se svašta pakovalo u zakonsku formu. Nadam se da će doći vreme kada u ovoj zemlji neće progoniti dečaka koji je rekao da je car go, nego one koji švercuju carevo novo ruho”, naglasila je Milojević.
Vukelić je za MONDO izjavio kako je slična situacija i u zemljama u regionu, ali da ima svetlih primjera.
“U cijelom region su novinari poprilično podeljeni, situacija je slična kao i kod nas, ali znam da je u Srbiji bilo novinarskih udruženja koja su bila podeljena i na suprotnim stranama, ali kada je u pitanju zajednički interes, oni su pronašli zajednički jezik. Dogovorili su okvire izvan kojih nikad neće napadati jedni druge, smernice po pitanju borbe oko donošenja novih zakona na nivou Srbije. Smatram da i u BiH sva udruženja novinara i svi oni koji nisu članovi udruženja treba da sednu i razgovaraju o mnogo stvari – o napadima na novinare, o pretnjama, upadanju policije u redakcije… Jer, ako to danas dozvolimo, sutra policija može da zakuca na vrata svakom od nas, samo zato što radimo svoj posao, kaže Siniša Vukelić.
Podrška novinarima iz BiH stigla je i iz Hrvatskog društva novinara i srpskog NUNS-a.
Kolumnista portala Byka, Dragan Bursać, kaže da je borba na nivou pojedinca – besmislena.
“Danas smo samo djelimično pokazali da smo solidarni i ukazali na problem koji imamo. Nismo potpuno, jer sa nama nije entitetska televizija, pa i ovaj događaj pojedini ljudi ocenjuju kao efemeran, nažalost. To govori o stanju novinarstva kod nas i o stanju svesti ljudi, o politici i državi.