Nakon šokantne vijesti da je čak sedam djevojčica iz jednog manjeg mjesta ostalo u drugom stanju na ekskurziji u Sarajevu, među roditeljima širom BiH je nastala opšta panika. Sad je veliko pitanje je da li je priča uopšte istinita.
Zbog straha da bi se mogli naći u sličnoj situaciji roditelji ne dozvoljavaju djeci odlazak na ekskurziju, piše Klix.ba.
Mnogobrojni mediji širom svijeta i BiH prenijeli su izjavu ginekologa Nenada Babića, koordinatora za zdravstvo u Vladi Republike Srpske, koji je kazao da su djevojčice od 13 i 14 godina ostale u drugom stanju tokom školskog izleta.
Međutim, navedeni ginekolog tvrdi da uopšte ne zna šta se desilo sa slučajem navodne trudnoće maloletnica, navodi sarajevski portal uz konstanaciju da doktor Babić u trenutku davanja izjave "vjerovatno nije razmišljao o posljedicama koje će nastati nakon njegove, u najmanju ruku, sumnjive prvobitne izjave".
Vernes Begović, sarajevski ginekolog sa tridesettrogodišnjim radnim iskustvom, tvrdi da BiH senzacionalizam ovakve vrste jednostavno ne treba.
Kako je ispričao, nakon objave vijesti, zvale su ga kolege iz Nemačke i s nevjericom pitale šta se to događa u BiH.
"Ja sam siguran da se ovakvom objavom zapravo samo skreće pažnja javnosti sa pravog problema, odnosno nedostatka edukacije u našoj zemlji o ovim pitanjima i zaista su male mogućnosti da je cijela priča istinita. Sa stručnog aspekta veoma je mala mogućnost da u jednoj tako maloj populaciji (grupi za ekskurziju) tako veliki broj djevojčica ovulira u isto vreme", kazao je Begović.
Dodao je da je problem u negativnoj reputaciji koja se nameće na ovaj način BiH, ali i činjenici da su roditelji nakon ovakve vijesti prestravljeni.
"U moju ordinaciju sada dolaze majke djevojčica koje su u završnim razredima i traže savjete od mene, jer ne smiju pustiti djecu na ekskurziju", kazao je Begović.
Inače, nedugo nakon pojave priče o trudnim djevojčicama u medijima se pojavila informacija da je ginekolog Babić kazao da su sve djevojčice abortirale, dobro se oporavile i vratile školskim obavezama.
Međutim, ginekolog Babić je negirao takvu informaciju.
"Nije tačna informacija da sam ja rekao da su djevojčice abortirale. Ja uopšte ne znam šta se desilo na kraju sa tim slučajem", kazao je Babić koji je ranije tvrdio da je proteran iz Sarajeva, piše Klix.ba.
Babić nije hteo da precizira u kojem mjestu se desila ova pojava, ni u kojem vremenskom periodu, odnosno da li se radi o pojedinačnim slučajevima.
"Nije ovo jedina pojava u našem društvu. To se stalno događa. Evo u Srbiji godišnje imate 16.000 prekinutih maloletničkih trudnoća", kazao je Babić.
Babić tvrdi da su maloljetničke trudnoće ozbiljan problem u BiH i da se time moraju pozabaviti nadležne institucije, jer djeca u ovoj zemlji nemaju nikakvu edukaciju, niti na pozitivnim listama ljekova ima kontraceptiva.