Ispred zgrade Većnice u Sarajevu, gde je održana centralna manifestacija povodom veka od Sarajevskog atentata, okupila se grupa građana sa maskama Gavrla Principa. Svirala je Bečka harmonija, a sve je proteklo bez incidenata.
Protesti su protekli mirno, a sarajevska policija je jednom trenutku zatražila od okupljenih građana da se udalje, što su oni odbili.
Zvaničnici evropskih zemalja i regiona, uključujući predsednike Austrije, Hrvatske, Makedonije i Crne Gore, prisustvovali su u Sarajevu obeležavanju 100 godina od atentata u Sarajevu koji je prethodio Prvom svetskom ratu.
Prisustvovao je i veliki broj turista.
Na ulicama u užem centru grada mogli su se čuti brojni strani jezici.
Veliku pažnju izazvala je postavka ispred Muzeja Sarajeva koji se do 1992. godine zvao Muzej mlade Bosne - tamo je postavljena replika automobila u kojem se vozio Ferdinand sa suprugom Sofijom.
Građani i turisti slikali su se sa mladićem koji je bio obučen u uniformu Franca Ferdinanda.
Odmah pored replike automobila postavljene su fotografije Ferdinanda i Sofije. Ispod njih su venci koje su strane organizacije položile danas. Uz sve to stoji i ploča sa natpisom da je sa tog mesta Gavrilo Princip pucao na austrijskog prestolonaslednika.
Ispod te ploče su neki građani palili sveće.
Pored muzeja Sarajeva vrše se poslednje pripreme za umetnički performans režisera Harisa Pašovića na Latinskoj ćupriji u kojem će večeras učestvovati 280 umetnika iz devet zemalja.
Latinska ćuprija se do 1992. godine zvala Principov most.
PREDSEDNIK AUSTRIJE: NIJE DA NISMO NIŠTA NAUČILI
Austrijski predsednik Hajnc Fišer rekao je u Sarajevu na obeležavanju 100. godišnjice atentata na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda da se ujedinjena Evropa gradi na lekcijama iz istorije.
"Nije tačno da iz istorije nismo ništa naučili, naprotiv naučili smo mnogo i upravo na temelju tih pouka gradimo ujedinjenu Evropu. Naučili smo da se nikakvi problemi ne rešavaju ratom. Meni je poznato da je ovaj deo Evrope imao tešku i tragičnu prošlost i
utoliko mi je više stalo da postigne svoj cilj mirnog napretka", rekao je Fišer posle koncerta Bečke filharmonije u sarajevskoj Većnici.
Fišer je rekao da u mirnom razvoju Evropska unija ima važnu ulogo, ali i da svoj doprinos treba da daju "i svaka nacija, etnička grupa i narod".
SVIRALA BEČKA FILHARMONIJA
Bečka filharmonija je večeras u enterijeru obnovljene sarajevske Većnice održala koncert kojim je obeležena 100. godišnjica atentata na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda.
Bečka filharmonija sa 105 članova nastupila je pod dirigentskom palicom Franca Velsersta, zajedno s horom opere Narodnog pozorišta Sarajevo.
Pozdravljajući brojne goste, direktor Bečke filharmonije Klemens Helsberg je kazao da se ova filharmonija u Većnici nije okupila samo zbog koncerta nego i zato što je Većnica simbol Sarajeva, a Sarajevo je, prema njegovim rečima, simbol Evrope, "mesto gde se oduvek spajao Istok i Zapad".
Kako je rekao, članovi Bečke filharmonije žele da pošalju "poruku nade i strastvene odbrane mira i pomirenja za sadašnjost, prošlost I budućnost".
SRBIJA I SRPSKA ZAJEDNO OBELEŽILE VIDOVDAN
Srbija i Republika Srpska (RS) zajedno su obeležile Vidovdan otvaranjem Andrićgrada, a tom ceremonijom RS obeležila je i stogodišnjicu Sarajevskog atentata i početak Prvog svetskog rata.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je 13. juna, posle razgovora sa predsednikom RS Miloradom Dodikom, da je dogovoreno da Srbija i RS zajedno obeleže Vidovdan, praznik koji se obeležava u spomen Kosovske bitke.
"S naše strane imamo dva povoda, s njihove strane rekao bih čak tri. Naša dva su Vidovdan, kao veliki srpski praznik i otvaranje Andrićgrada. Za RS to je i otvaranje Andrićgrada i Vidovdan, a verovatno i sarajevski atentat Gavrila Principa", rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, u Srbiji će obeležavanje početka Prvog svetskog rata uslediti mesec dana kasnije, 28. jula, nizom manifestacija u celoj zemlji.
Današnji koncert Bečke filharmonije u sarajevskoj Vijećnici biće kruna bogatog programa koji fondacija "Sarajevo - srce Evrope" priređuje povodom 100 godina od atentata u Sarajevu.
Obeležavanju ove godišnjice između ostalih prisustvovaće predsednik Austrije Hajnc Fišer, ministar odbrane Gerald Klug i šef Generalštaba austrijske vojske Otmar Komenda, kao i šefovi država Hrvatske, Makedonije i Crne Gore Ivo Josipović, Đorđe Ivanov i Filip Vujanović.
Prvi svetski rat je počeo 28. jula 1914. godine, mesec dana nakon što je 19-ogodišnji pripadnik organizacije "Mlada Bosna" Gavrilo Princip 28. juna u Sarajevu izvršio atentat na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda.