Almunia je nedavno izjavio da je veoma zabrinut zbog inflacije u Sloveniji i upozorio da Slovenija sa svojom inflacijom "šalje loš signal" državama koje su u čekaonici za uvodjenje evra.
Prema njegovoj ocjeni, visoka inflacija nije posljedica uvodjenja evra, jer bi uvodjenje evra inflaciji moglo da doprinese najviše 0,3 odsto.
"Fiskalna politika u Sloveniji je suviše oslobodjena, što nije u skladu sa makroekonomskom stabilnošću", izjavio je u Beču član Izvršnog odbora Evropske centralne banke (ECB) i italijanski guverner Lorenco Bini Zmagi.
Tim riječima je slovenačku fiskalnu politiku označio kao neuspješnu i kao loš primer za države koje se pripremaju na preuzimanje evra.
Prema njemu, u Sloveniji može doći do "ubrzane konjukture, kojoj bi slijedila recesija".
"Sa snažnim privrednim rastom se gomilaju i inflatorni pritisci. Prema poslednjim informacijama, inflacija prelazi pet odsto", bio je kritičan guverner Banke Italije.
Zmagi je za povezivanje uvodjenja evra sa visokom inflacijom optužio slovenačke političare, prije svega premijera Janeza Janšu, koji je nedavno rekao da su ga "drugi šefovi država iz zone evra upozorili da nakon preuzimanja evra možemo očekivati povećanje inflacije".
Pored ostalog, Zmagi je upozorio na nedovoljnu deregulaciju tržišta rada u Sloveniji i naglasio da plate rastu brže od produktivnosti u javnom sektoru. Takodje je kritikovao Sloveniju zbog lošeg vodjenja ekonomske politike u jedinstvenom monetarnom sistemu.
Zmagiju se usprotivio slovenački ministar finansija Andrej Bajuk, koji je u razgovoru za jedan austrijski list rekao da "fiskalna politika nije izvor teškoća".
(Beta)