Arhijerejski sabor može da prihvati zahtjev patrijarha da se povuče ili da donese odluku da patrijarh ostane na čelu SPC dok je živ
Redovno jesenje zasijedanje Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve (SPC) počeće u utorak, a episkopi će na njemu razmatrati molbu srpskog partrijarha Pavla za
povlačenje iz službe.
Sabor će biti održan u patrijaršijskoj kapeli svetog Simeona Mirotočivog u Beogradu, ali još nije poznato da li će se na njemu odlučivati o izboru novog poglavara SPC.
Arhijerejski sabor može da prihvati zahtjev patrijarha da se povuče ili da donese odluku da patrijarh ostane na čelu SPC dok je živ.
Patrijarh srpski Pavle je polovinom oktobra podnio molbu da mu se na predstojećem Saboru SPC odobri povlačenje iz aktivne službe.
Srpski patrijarh, koji se nalazi na lečenju na Vojno medicinskoj akademiji od 13. novembra 2007, svoju je molbu obrazložio zdravstvenim razlozima i nemoći.
Po Ustavu SPC patrijarh se bira doživotno, ali se i na njega može primijeniti princip koji važi za episkope.
Naime, izbor episkopa je doživotan, ali se on može opozvati ili kanonskom krivicom, ili dokazanom nemoći da vrši funkciju, ili po želji da se povuče, dobije penziju.
Patrijarh se bira "apostolskim žrijebom", odnosno slučajnim izvlačenjem imena jednog od trojice kandidata koje prethodno izaberu episkopi SPC.
Najozbiljniji kandidati za poglavara SPC su, prema pisanju beogradske štampe, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, vladika niški Irinej, episkop žički Hrizostom, ali i episkop zahumsko-hercegovački Grigorije i episkop braničevski Ignjatije.
(Beta)