Dragišić je istakao da Srbija nije mogla da prizna Južnu Osetiju i Abhaziju jer bi to bilo protivno principima za koje se zalaže povodom Kosova
Vojni analitičar Zoran Dragišić izjavio je da je Srbija u nepovoljnoj situaciji posle ruskog priznavanja Južne Osetije i Abhazije, jer se Kosovo uzima kao primjer i Srbija se, nedužna, uvlači u "nekakav sukob".
"Dobro je što se Srbija nije upetljala u sukob Rusije i Gruzije i što je zauzela neutralan stav, koliko je to moguće. Taj sukob neće imati negativnih reperkusija na Kosovo, jedino je moguće da Rusija malo olabavi podršku u Savjetu bezbjednosti UN u vezi sa Kosovom", rekao je Dragišić agenciji Beta.
Dragišić je istakao da Srbija nije mogla da prizna Južnu Osetiju i Abhaziju jer bi to bilo protivno principima za koje se godinama zalaže povodom Kosova i suprotno nacionalnim interesima.
"Saopštenje u kojem se ističe da Srbija podržava suverenitet i teritorijalni integritet svih medjunarodno priznatih država jeste principijelno i najbolje što je u ovom trenutku politika Srbije mogla da uradi", rekao je Dragišić.
Dragišić je dodao da podrška Rusije Srbiji u odbrani Kosova "i nije bila tako vatrena", a da se na primeru Gruzije vidjelo kako izgleda prava podrska i kako su SAD podržale Gruziju.
"Rusija je do sada Srbiji davala podršku, hvala im na svemu, ali to je bilo više u rukavicama, uvijeno", rekao je Dragišić.
Dragišić je ocijenio da su veoma mogući novi sukobi u Južnoj Osetiji, ali da bi "ulog bio mnogo veći" jer su SAD i EU snažno podržale Gruziju.
"U ovoj fazi sukob će se držati više na nivou političke retorike nego što će doći do direktnih oružanih sukoba, jer bi to podrazumijevalo direktno uključivanje NATO-a i evropskih saveznika", rekao je Dragišić.
Ocijenio je da je "počela neka vrsta haladnog rata" i da su odnosi zapadnih saveznika i Rusije svakog dana sve gori.
"Povodom Gruzije će svakako doći do značajnog zahladjenja odnosa. To, medjutim, ni u kom slučaju neće biti hladni rat koji znamo sa kraja Drugog svjetskog rata", rekao je Dragišić.
Ocijenio je da je priznanje Osetije i Južne Abhazije bilo iznudjen potez jer je Rusija "dosta politički izgubila u tom sukobu".
"Taj potez je bio iznudjen i sada će Rusija imati priliiku da pozivom na priznavanje nezavisnosti dvije gruzijske autonomne oblasti prebroji koliko ima saveznika u svijetu", rekao je Dragišić.
(Beta)