Ekvadorski gangster je prekršio mafijaški kodeks i otkrio sve tajne albanske mafije.
Albanski gangsteri su nemilosrdno preuzeli kontrolu nad snabdijevanjem kokaina u Južnoj Americi da bi preplavili britanske ulice rekordnim količinama droge, otkriva istraga Dejli Mejla. Globalni pipci mafijaških vladara sa Balkana sada se protežu od "narko države" Ekvadora do gradova i mjesta širom UK. Detalji zastrašujućeg razvoja događaja otkriveni su u novoj istrazi o tragu razaranja koji je ostavila nezasitna potražnja Britanije za kokainom - što podstiče krvoproliće u inostranstvu.
Istraga Dejli Mejla i prateći dokumentarac, otkriva stvarnu cijenu epidemije kokaina u Velikoj Britaniji i u Ekvadoru – maloj, osiromašenoj zemlji udaljenoj 6.000 milja. Za tržište kokaina u Velikoj Britaniji se kaže da vrijedi nevjerovatnih 2 milijarde funti sa oko 976.000 korisnika, dok se godišnji broj smrtnih slučajeva povezanih sa kokainom povećao sedam puta za jednu deceniju i sada iznosi 840.
Dejli Mejl je došao do ovih informacija tako što je ekvadorski gangster prekršio mafijaški kodeks ćutanja da bi otkrio kako njegova mafija sarađuje sa albanskim bosovima na krijumčarenju tona kokaina u Veliku Britaniju i Evropu. On je otkrio i kako je izveo svoj prvi ubilački napad sa 14 godina. On je član mafije "Latin Kings" i dao je zastrašujući uvid u to kako albanske narko bande rade - od korupcije na visokim pozicijama, do škola u kojima se djeca od 12 godina uče da ubijaju.
Istraživanje Nacionalne agencije za kriminal je pokazalo da kriminalne grupe organizovane od Albanaca kontrolišu tržište kokaina u glavnim gradskim i prigradskim oblastima Velike Britanije (sa izuzetkom Merzisajda, gdje lokalni gangsteri ostaju glavni). Sada su ti isti narko-baroni dobili gvozdenu kontrolu nad distribucijom kokaina iz Ekvadora, gdje su bili uključeni u krvavu bitku sa lokalnim kartelima za prevlast u unosnoj međunarodnoj trgovini kokainom.
U prvom dijelu istrage otkriveno je da albanski narko-bosovi sada kontrolišu snabdijevanje kokainom u popularnom primorskom ljetovalištu Brajton i Hov na južnoj obali Britanije, gdje je prema anketi jedna od pet osoba konzumirala kokain. Prema izvorima, misteriozna figura iz podzemlja iz Albanije poznata samo po jednom inicijalu navodno je jedan od kriminalnih mozgova zaduženih za mrežu dilera droge koji snabdijevaju kokainom ljude srednje klase i studente.
U novom izvještaju Kancelarije UN za drogu i kriminal navodi se da je uzgoj kokaina porastao za 35 odsto između 2020. i 2021. godine, a najveća tržišta su bila u Evropi i Severnoj Americi. Prošlog mjeseca vodeći ekvadorski kongresmen otkrio je kako je prijetnja albanske mafije zarazila njegovu zemlju "nasiljem, podmićivanjem i lažnim kompanijama, kako bi izgradila ilegalni posao od milion dolara koji se sastoji u kupovini kokaina po nižoj cijeni u Latinskoj Americi i plasiranju na tržište u Evropi'.
Fernando Viljavisencio, predsjednik nadzornog odbora Kongresa, rekao je da oko 4.000 Albanaca živi u Ekvadoru. Dodao je: "Trgovina drogom, korupcija i drugi oblici organizovanog kriminala kontaminirali su veliki dio krvnog sistema ekvadorske države, političke klase i njenih partija, njene institucije pravde, finansijskog sistema i čak su prodrli u same snage reda odgovorne za borbu protiv organizovanog kriminala. Do prodora, ekspanzije i rasta organizovanog kriminala moglo je doći samo zahvaljujući dosluhu i saučesništvu političke moći. Danas su krhki institucionalni okvir i njegova prezrena demokratija u ozbiljnom riziku."
Kokain koji se krijumčari iz Ekvadora u Veliku Britaniju obično se krije na kontejnerskim brodovima i ulazi preko luka Roterdama ili Antverpena, gdje je takođe zabeležen ogroman porast kriminala povezanih sa drogom. Kao što je otkriveno u dokumentarcu, djelovi Ekvadora su pretvoreni u "Divlji Zapad" dok se albanski narko-baroni i južnoamerički karteli bore jedni protiv drugih.
Uz ekskluzivne informativne brifinge šefova policije, zvaničnika ministarstva unutrašnjih poslova, šefova carine i visokih vojnih ličnosti, kao i pristup bez presjedana povjerljivim obavještajnim izveštajima, naša istraga daje zastrašujuću unutrašnju priču o tome kako se kokain krijumčari u UK iz Južna Amerika.
Tokom skoro mjesec dana u Ekvadoru, novinari Mail-a su bili pozvani na operacije protiv narkotika i bili su svjedoci hapšenja dvojice ribara koji su pokušavali da prokrijumčare 20 miliona dolara (16,4 miliona funti) kokaina sa obala Ekvadora.
U drugom dijelu istrage, ekvadorski gangster krši mafijaški kodeks ćutanja da bi otkrio kako njegova mafija sarađuje sa albanskim narkomanima na krijumčarenju tona kokaina u Veliku Britaniju i Evropu. U neobičnom susretu otkriva kako je izveo svoj prvi ubilački napad sa 14 godina.
Takođe Dejli Mejl je ispričao dosad neispričanu priču o jednom od najozloglašenijih albanskih narko mafijaša, koji je pušten prevremeno iz zatvora u Ekvadoru. To jeDritan Redžepi ima nadimak "kralj bježanja" jer je pobjegao iz zatvora u Belgiji i Albaniji; i 'kralj kokaina' zbog njegovog 'uspijeha' da kokain uđe u Evropu. Kažu da je bježao više puta iz zatvora nego ozloglašeni bivši vođa meksičkog kartela El Čapo. Sad ga traže u Italiji i Belgiji. Čini se da je sada spreman da iskoristi pravnu rupu kako bi izbjegao izručenje Evropi, gdje je tražen zbog niza zločina koji se odnose na bande, uključujući i ubistva.
Redžepi, koji se našao na listi najtraženijih kriminalaca tipičan je za mnoge albanske narkobosove sa sjedištem u Ekvadoru koji, uz pomoć tradicionalnih posrednika, direktno pregovara sa proizvođačima kokaina u Južnoj Americi i upravlja čitavim lancem snabdijevanja drogom iz Južne Amerike u Evropu. Visoki izvori britanskih organa za sprovođenje zakona vjeruju da trgovci ljudima koji dovode albanske migrante preko Lamanša sarađuju sa sunarodnicima narko-bosovima kako bi obezbijedili vojnike za snabdijevanje kokainom na ulicama Ujedinjenog Kraljevstva.