BEOGRAD, 26.4. - Beogradska policija osiguraće bezbjedan boravak gej gostiju iz zemlje i inostranstva u Beogradu, na Pesmi Evrovizije.
To je dogovoreno na sastanku predstavnika nevladine organizacije Gej strejt alijanse, beogradskog MUP-a i organizacionog odbora Evrosonga.
Sastanak je održan na inicijativu GSA, zbog "velike zabrinutosti strane i domaće javnosti za bezbjednost gostiju na manifestaciji Pesma Evrovizije 2008, a posebno za bezbjednost gej gostiju koji su njeni najbrojniji fanovi i čiji se dolazak očekuje u velikom broju".
Predsjednik Alijanse Boris Milićević zatražio je od policije da se preduzmu sve raspoložive preventivne mjere prema potencijalnim nasilnicima. Kako je istakao, posebno se strahuje zbog otvorenih prijetnji klerofašističkih organizacija kao što je Obraz, čiji predsjednik Mladen Obradović koristi svaku priliku da u medijima najavi nasilje i progon gej gostiju Evrosonga.
Predstavnici MUP-a i Uprave beogradske policije najavili su da će značajno povećati nivo bezbjednosne angažovanosti tokom manifestacije, kako u Beogradu, tako i u cijeloj Srbiji.
Policija će obezbjeđivati sve lokacije - od mjesta gdje će se okupljati gosti i graničnih prelaza, preko smještajnih kapaciteta, turističkih atrakcija, do samog mjesta održavanja manifestacije.
Svi učesnici sastanka su se složili da je Pesma Evrovizije veoma važan događaj koji bi trebalo da pošalje u svijet pozitivnu sliku Srbije i Beograda, pa bi trebalo preduzeti sve mjere kako bi se izbjegli incidenti i potencijalno nasilje.
(MONDO)