Vraćanjem naknada majkama po osnovu rođenja troje i više djece, nova vlada će dokazati da joj je stalo do poštovanja Ustava, ali i samih majki koje je prethodna vlast prevarila i ostavila bez stečenog prava, ocijenila je za Dan Željka Savković, jedna od koordinatorki.
Ona navodi da iz kabineta premijera Zdravka Krivokapića još nijesu dobile poziv na sastanak iako su mu se obratile 12. januara, ali su obaviještene da se prikupljaju podaci iz institucija.
“Naravno, očekujemo da će to tog sastanka doći i mi smo tu za dogovor. Ne očekujemo da oni odmah riješe svaki problem, ali da barem počnemo da radimo na rješenju. Nije u redu da se majke zapostave i mi ćemo, naravno, čim korona prođe sigurno nastaviti sa protestima ako nam ne vrate ono na šta imamo pravo”, najavljuje Savkovićeva.
Ona ističe da majke nikada nijesu pravile razlike između sebe.
“Nijesmo gledale ni vjeru, ni naciju, a ni političku pripadnost. Sve smo mi majke, sve smo uskraćene za stečeno pravo. Sve partije koje su sada na vlasti su se ranije obavezale da će nam kada dođu na vlast vratiti stečeno pravo. Sada očekujemo da ispune to što su obećali. Uostalom, što su nas podržavali ako su mislili da je nemoguće to što mi tražimo. Pravda je spora, ali dostižna. Mi u to vjerujemo, ali čekamo prvi korak Vlade”, poručila je Savkovićeva.
Naglasila je i da joj je drago što će se ponovo isplaćivati dječji dodatak, ali da to nije nešto što se tiče preko 20.000 majki koje su prevarene.
“Svi znamo da su bivši poslanici nastavili da uživaju svoje penzije koje je Ustavni sud proglasio neustavnim. Možda je jasno i zašto je samo za nas napravljen izuzetak. Ipak, ne možemo biti žrtve nečije političke igre i prevare”, naglasila je Savkovićeva.
Istakla je i da majke ne treba da pristanu ni na kakvu kategorizaciju.
“Što se tiče majki korisnica naknada sa troje i više djece, začije stečeno pravo su glasali 2015. godine, samo je jedna konstatacija: ko god bude radio bilo šta po pitanju majki 3+, neka slučajno ne radi kategorizaciju majki po pitanju stečenog prava, jer je zakon iz 2015. godine bio jasan, 70 i 40 odsto prosječne zarade, koja je prethodila godini ostvarenja prava i to doživotno”, zaključuje Savkovićeva.