Za nabavku dijagnostikuma i medicinskog potrošnog materijala za ispitivanje na prisustvo koronavirusa za naredna tri mjeseca potrebno je oko 2,18 miliona eura, saopštili su iz Vlade, navodeći da je Fond za zdravstveno osiguranje zadužen da obezbijedi ta sredstva.
Na današnjoj sjednici Vlade, kojom je predsjedavao premijer Zdravko Krivokapić, usvojena je Informacija o potrebi obezbjeđivanja sredstava za nabavku dijagnostikuma i medicinskog potrošnog materijala za ispitivanje na prisustvo koronavirusa.
„U Informaciji se navodi da je Odjeljenje molekularne dijagnostike Centra za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje (IJZ) izvršilo procjenu da će u naredna tri mjeseca biti potrebna finansijska podrška u iznosu od oko 2,18 miliona EUR za nabavku navedenih sredstava, prema priloženoj specifikaciji“, kaže se u saopštenju.
Vlada je donijela Odluku o izmjenama Odluke o mreži zdravstvenih ustanova, a razlozi za izmjene su prestanak potrebe za pružanjem zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite za djelatnost mikrobiološke dijagnostike ispitivanja prisustva koronavirusa real-time PCR tehnikom od Poliklinike „MojLab“ Podgorica.
Kako je objašnjeno, zdravstvene ustanove primarnog nivoa zdravstvene zaštite - domovi zdravlja i IJZ trenutno raspolažu dovoljnim kapacitetima za vršenja te mikrobiološke analize, imajući u vidu da su otvorene nove laboratorije u zdravstvenim ustanovama čiji je osnivač država, a sprovode se i brzi antigen testovi na novi koronavirus.
Iz Vlade su kazali da će se donošenjem navedene odluke, ostvariti odgovarajuća racionalizacija trošenja finansijskih sredstava opredijeljenih za obavezno zdravstveno osiguranje.
Na sjednici je donijeta Odluka o obrazovanju Savjeta za kontrolu biračkog spiska, čime su stvoreni se formalni preduslovi kako bi se krenulo u proces unapređenja biračkog spiska, a sve u cilju vraćanja povjerenja u izborni proces.
„Zadatak Savjeta je da vrši analizu postojećeg normativnog okvira u vezi sa biračkim spiskom i sa njim povezanih aktivnosti i inicira izmjene i dopune zakona i podzakonskih akata, kao ida vrši analizu ključnih preporuka Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) i Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR)“, dodaje se u saopštenju.
Savjet će, kako se navodi, sagledavati postojeća informaciona rješenja koja su u službi izbornog procesa, uz analizu i identifikovanje problema i sačinjavati preporuke za prevazilaženje nedostataka postojećih informacionih sistema, odnosno predlagati uvođenje novih informacionih rješenja.
Iz Vlade su naveli da će Savjet predlagati Vladi formiranje radnih tijela koja će se na operativnom nivou baviti pitanjima kontrole i unaprjeđenja biračkog spiska.
„Takođe će određivati dinamiku rada tih radnih tijela i razmatrati izvještaje o njihovim sprovedenim aktivnostima, a može angažovati, po pozivu, i istaknute naučne radnike, međunarodne eksperte i druge predstavnike nevladinih organizacija iz oblasti koje su u vezi sa djelokrugom rada Savjeta“, kaže se u saopštenju.
Vlada je usvojila Informaciju o rezultatima predsjedavanja Crne Gore Centralnoevropskom inicijativom (CEI) u periodu od 1. januar do 31. decembar.
U Informaciji se ističe da je predsjedavanje Crne Gore Centralno-evropskom inicijativom, uprkos izazovnoj godini, ocijenjeno uspješnim.
„Odgovornim i predanim pristupom, Crna Gora je uspjela da obezbijedi kontinuitet u radu Inicijative i putem organizacije sastanaka na najvišem nivou, zbližila 17 zemalja članica, dodatno ojačavajući dijalog i saradnju“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je podrškom projektnim aktivnostima i novim okvirima saradnje, posebno u oblasti zdravlja, Crna Gora doprinijela definisanju zajedničkog odgovora na uticaj pandemije u regionu.
Iz Vlade su naveli da je Crna Gora inicirala temu rodne ravnopravnosti kao jedan od novih strateških ciljeva CEI.
Kako su rekli, Crna Gora će zbog nemogućnosti da Program predsjedavanja za prošlu godinu realizuje u potpunosti, a vodeći se postignutim rezultatima, nastaviti da predsjedava CEI i tokom ove godine.
Vlada je razmotrila predlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore koji su predložili poslanici Ervin Ibrahimović, Amer Smailović i Kenana Strujić Harbić i zaključila da on nije prihvatljiv.
Na sjednici Vlade donešena je Odluka o dopunama Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, koja je inovirana u skladu sa sugestijama sa prethodne sjednice.
Navodi se da dopunama proširuje krug obavezno štićenih ličnosti tako što se kao obavezno štićena ličnost određuje i potpredsjednik Vlade.
Iz Vlade su kazali da je predviđen izuzetak da Vlada može, na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, da odredi da se obezbijede i druge ličnosti, objekti i prostori na osnovu podataka i saznanja iz nadležnosti Uprave policije, privremeno, do dobijanja bezbjednosne procjene stepena ugroženosti.
„Na taj način aspekt bezbjednosti i sigurnosti ličnosti za koje postoji pretpostavka da su ugroženi neće biti dovedeni u pitanje ako je navedena bojazan osnovana, što će u krajnjem pokazati bezbjednosna procjena stepena ugroženosti“, pojasnili su iz Vlade.
Na sjednici Vlade donešeno je rješenje o imenovanju Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou.
Na čelu tog tijela biće potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, a članovi su ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić i Vanja Ćalović Marković i Stevo Muk, kao predstavnici nevladinog sektora
Za sekretarku Nacionalnog savjeta imenovana je Ana Rašović, savjetnica potpredsjednika Vlade Crne Gore za unutrašnju organizaciju i kadrovsku politiku.
Za zamjenicu šefa Kabineta predsjednika Vlade imenovana je Ana Surjan , a za državnu sekretarku u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija Marina Banović.