Tradicionalna manifestacija Podgoričko kulturno ljeto završena je sinoć koncertom Betovenova pisma ARS kvarteta u dvorištu Galerije Risto Stijović.
Ovogodišnje dvadeset prvo po redu izdanje Podgoričkog kulturnog ljeta počelo je 15. juna i u proteklih više od osamdeset dana, posjetiocima je prikazan bogat i raznovrstan program.
Značaj ove tradicionalne manifestacije za glavni grad je veoma veliki, pa iako u znatno izmijenjenim okolnostima koje je uslovila epidemija koronavirusa, kulturna ponuda grada je ipak bila dostupna građanima i posjetiocima Podgorice.
Realizovano je preko 60 uspješnih, kvalitetnih i izuzetno ispraćenih programa iz oblasti muzike, književnosti, filmske, dramske, likovne, alternativne umjetnosti i multimedije, koji su predstavljeni publici. Uz sve uobičajene kriterijume, ove godine posebna pažnja je bila usmjerena na pitanje bezbjednosti svih građana i učesnika programa Podgoričkog kulturnog ljeta, te su svi programi i događaji održani uz strogo poštovanje propisanih mjera NKT-a.
Jedan od pečata ovog Podgoričkog ljeta svakako je i broj programa koji su realizovani na javnim površinama. Uz već prepoznatljive lokacije, organizovani su programi na Gorici, Pobrežju, u Kraljevom parku, na platou kod spomenika Svetom Petru Cetinjskom, u amfiteatru kod Moskovskog mosta, u dvorištu Kuće Stojanovića u Maslinama, na Barutani…Na taj način kultura je postala još dostupnija i bliža građanima Podgorice, što je jedna od osnovnih misija i smjernica kulturne politike grada.
Podsjećamo da je manifestacija počela 15. juna, sa četiri muzička programa učenika i profesora JU Umjetničke škole za muziku i balet „Vasa Pavić“, uz impresivni večernji koncert Big benda Ustanove, na terasi zgrade Gradskog parlamenta, dok je zavjesa na Manifestaciju spuštena još jednim izuzetnim programom, koncertom „Betovenova pisma“, ansambla „Ars-Industria“ upriličenim u jedinstvenom ambijentu dvorišta Galerije „Risto Stijović“ . Između ova dva datuma, u zgusnutom kalendaru aktivnosti ovog ljeta, realizovan je veliki broj programa u saradnji sa podgoričkim muzičkim školama i istaknutim muzičkim stvaraocima. Akcenat je, shodno zdravstvenoj situaciji, bio na svedenijim formama. Koncert dua Srđan Bulatović i Darko Nikčević, uz pratnju kamernog orkestra, organizovan u okviru rekonstruisanog spomen-kompleksa na Barutani, povodom Dana državnosti 13. jula, produkcijski, simbolički i ambijentalno, jedinstven je kulturni program koji je obilježio Podgoričko kulturno ljeto.
Po ustaljenoj praksi su organizovane brojne književne promocije na prostoru između zgrada biblioteke „Radosav Ljumović“ i Gradskog parlamenta, dok su prvi književni sadržaji realizovani u dvorištu Kuće Stojanovića u Maslinama, gdje će i u budućnosti biti realizovani brojne kulturni programi.
I ove godine neizostavni dio programa bile su dječije predstave, koje se tradicionalno realizuju u Muzičkoj kapeli na Kruševcu, uz sjajan odziv i zadovoljstvo najmlađe publike.
Likovni program manifestacije protekao je u znaku izložbi održanih u Modernoj galeriji, holu KIC-a “Budo Tomović”, Galeriji “Risto Stijović”, a u okviru serije ovogodišnjih izložbi u centru Podgorice, realizovan je program „Grad Balkana: prostori, slike, sjećanja na razglednicama” koji je rezultat izuzetne saradnje Ambasade Bugarske i Glavnog grada, upriličen u čast 17. septembra – Dana Sofije.
Uz finansijsku i logističku podršku Glavnog grada i ove godine su, kao segment Podgoričkog kulturnog ljeta, realizovani festivali po kojim je prepoznatljiva podgorička kulturna scena: Underhill, FIAT, Party Bus, Made in New York Jazz Festival.
Sve nabrojano svjedoči da je kulturna scena u Podgorici tokom ljeta bila izuzetno živa, dinamična i raznovrsna i da je ovo izdanje Podgoričkog kulturnog ljeta, uprkos ogromnim izazovima, veliki uspjeh.