Crkva neprekidno podstiče i traži dijalog o Predlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti, saopštili su iz Mitropolije crnogorsko primorske (MCP) i poručili da se protive otimanju njenih hramova građenih do 1918. godine
Iz Mitropolije crnogorsko primorske (MCP) kazali su danas da ono što su očekivali od premijera Duška Markovića nije rušenje obnovljenog hrama Svete Trojice na Rumiji, nego dozvola za obnovu hrama Svetog Petra Cetinjskog na Lovćenu.
Iz Mitropoliije su kazali da je Marković obećao da će njihovom ”tirjanstvu stati”, zakonito, ”nogom za vrat” i "dovesti ih k poznaniju prava”.
U MCP smatraju da je čudna Markovićeva tvrdnja da Crkva kao ustanova koja je utemeljila sve evropske zakone, pa i crnogorske, ”ne poštuje ni jedan zakon”.
"Ne sumnjamo da vlast može ”za jedan dan i jednu noć” srušiti crkvu Boga Ljubavi na Rumiji i krstionicu na Miholjskoj Prevlaci. Doduše, sumnjamo da može za tako kratko vrijeme to uraditi sa oko sedam stotina hramova u Crnoj Gori obnovljenih od Crkve, među kojima i hramove Svetog Vaskrsenja u Podgorici i Svetog Jovana Vladimira u Baru", kazali su iz MCP.
Oni su rekli da ono što su očekivali od Markovića nije rušenje obnovljenog hrama Svete Trojice na Rumiji, koji su Turci srušili 1571. godine i drugih hramova.
"Nego dozvola za obnovu hrama Svetog Petra Cetinjskog na Lovćenu, srušenog od njegovih prethodnika vlastodržaca i povratka u tu crkvu Petra Drugog Lovćenskog Tajnovidca, kao i za obnovu hrama Svetih Arhangela na Miholjskoj Prevlaci srušenog od drevnih zlotvora i rušilaca", navode iz Mitropolije.
Iz MCP su kazali da sva javnost Crne Gore i Evrope vidi i zna Crkva neprekidno podstiče i traži dijalog o Predlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Navode da se protive ne zakonu nego njegovom nasilnom nametanju, restituciji ranije otete imovine i otimanju njenih hramova, građenih do 1918. godine, što je predviđeno predlogom zakona.
"Priprema li se to vlast koja je posljednjih trideset godina doprinijela razaranju i pljački stotina preduzeća, ostavivši desetine hiljada radnika bez hljeba i posla, da opljačka i otme i hramove Crkve Božije da bi stvarala svoju bezbožnu partijsku ”crkvu”?", navode iz MCP.
Oni su kazali da se proslavljajući Svetog Petra Cetinjskog, Svetog Apostola i Evanđelista Luku i Svetog Petra Drugog Lovćenskog Tajnovidca, mole pomiritelju zakrvljenih plemena.
"Da i nas današnje Crnogorce pomiri i iscijeli od bogoubilačkog i bratoubilačkog duha kojim je narod Crne Gore zatrovan, naročito poslije Drugog svjetskog rata, te da nas umudri da ne zaboravimo onu svetu Njegoševu ”kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom", poručili su iz MCP.