U saobraćajnim nezgodama u Crnoj Gori je za nepunih deset godina poginulo 699 osoba, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Dragan Pejanović, navodeći da je taj broj smanjen za više od 100 odsto.
On je rekao da je Vlada danas donijela Program poboljšanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju za period 2020-2022.godina, sa Akcionim planom.
Vlada je, kako je naveo, nakon desetogodišnje primjene Strategije poboljšanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju konstatovala da je ostvaren osnovni cilj tog dokumenta.
„Broj smrtno stradalih u saobraćajnim nezgodama je smanjen za više od 100 odsto, a podignut je i nivo bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju“, saopštio je Pejanović na konferenciji za novinare.
On je rekao da je 2009. godine evidentirano ukupno 10.112 saobraćajnih nezgoda, dok je prošle godine zabilježeno 5.872, navodeći da je taj broj smanjen za skoro 100 odsto.
Prema riječima Pejanovića, analizom broja saobraćajnih nezgoda sa poginulim osobama, može se zaključiti da je broj udesa sa najtežim posljedicama u padu.
„Od 2009. do 2013. godine smanjen je sa 87 na 42 saobraćajne nezgode, koliko ih evidentirano 2012. godine. Od 2013. broj saobraćajnih nezgoda se kreće u rasponu od 45 do 56“, precizirao je Pejanović.
On je saopštio da su u prethodnih deset godina povrijeđena 21.763 učesnika u saobraćaju, od čega 17.629 lakše, a 4.134 teže.
„Nažalost, i pored svim preventivnih i represivnih mjera, u saobraćaju je od 2009. godine do kraja prošle godine poginulo 665 osoba“, kazao je Pejanović i dodao da je najveći broj evidentiran tokom 2009. i 2010. godine, kada je bilo 100, odnosno 95 poginulih.
Pejanović je rekao da je prošle godine na putevima u Crnoj Gori poginulo 48 osoba.
„Od početka ove godine poginule su 34 osobe, od čega 18 u toku turističke sezone, što nam daje za pravo da vjerujemo da ćemo do kraja godine uspjeti da držimo trend stalnog smanjenja broja poginulih u saobraćaju“, istakao je Pejanović.
Kako je naveo, Program poboljšanja bezbjednosti predstavlja kontinuitet implementacije Strategije i nadovezuje se na novu Strategiju razvoja saobraćaja 2019-2035. godina i to u oblastima unaprjeđenje normativno-pravnog okvira, poboljšanje putne strukture i sprovođenju kampanja podizanja svijesti učesnika u saobraćaju.
Prema riječima Pejanovića, Programom se definišu dva nova strateška cilja - da se broj poginulih smanji za deset odsto do kraja 2022. godine, a broj teško povrijeđenih za pet odsto.
Monitoring i evaluaciju realizacije aktivnosti Programa i Akcionog plana, kako je objasnio, vršiće koordinaciono tijelo koje će formirati ministar unutrašnjih poslova.
Pejanović je naglasio da je bezbjednost saobraćaj na putevima izuzetno važna i u kontekstu pregovora Crne Gore sa Evropskom unijom (EU).
„Sve navedeno je u skladu sa dugoročnim ciljem EU o nultoj stopi smrtnosti u drumskom saobraćaju do 2050. godine jer život čovjeka nema cijenu“, poručio je Pejanović.