Mještani naselja Budo Tomović u Nikšiću spriječili su juče u ranim jutarnjim satima prodaju na privremenoj buvljoj pijaci, u parku preko puta njihovih zgrada, u blizini Željezare
Mještani tvrde da prodavci ponedjeljkom-pazarnim danom, ostavljaju za sobom nered, najčešće fekalije koje prijete da ugoze zdravlje naročito djece, zbog čega su se više puta obraćali nadležnima.
“Iza njih ostaje jedan neukus koji može da izazove mnogo veće problem, zato treba reagovati na vrijeme. Problem je što oni misle da smo mi periferija i da na periferiji mogu da rade šta hoće, e ne može”, poručio je mještanin Rade Đurđevac. Mještani su se okupili u noći između nedjelje i ponedjeljka, kako bi spriječili prodavce koji dolaze iz raznih krajeva Crne Gore, da izlože robu i čekaju mušterije.
“Ovo je nekada bio park koji je bio pravo mjesto odmora, uživanja i dječje igre, a već duže od godinu ponedjeljkom je pretvoren u izvor zaraze. Rečeno je da će ovo biti privremena lokacija dva, eventualno tri pazarna dana, a oni ostaše skoro 12 mjeseci. Iz našeg naselja imamo odbornika u Skupštini opštine Nikšić i pisali smo preko 50 puta. Ne znam na koliko adresa je on to slao. Zvali smo Komunalnu policiju, tržišnu inspekciju, policiju. Jednostavno, samo prebacuju loptu sa jednog na drugog. A mi imamo žestok problem zbog fekalija”, kazao je mještanin Željko Ćirović.
Mještani tvrde da nemaju ništa protiv prodavaca i da im nije namjera da ih ostave bez zarade, ali da su prinuđeni da se sami bore za izmještanje buvljaka jer nadležne institucije ništa ne preduzimaju. Za 12 mjeseci obraćanja nadležnima jedini odgovor stigao je iz Opštine i to da je buvlja pijaca privremenog karaktera i da će biti izmještena, bez preciziranja kada. Dok čekaju da nadležni reaguju mještani tvrde da će na svoj način rješavati problem.
“Ako treba, svakog ponedjeljka ćemo protestovati. Sigurno ovdje više buvljak biti neće”, poručio je u ime mještana Ćirović.
Prodavci, zatečeni odlukom mještana, ističu da imaju odobrenje opštine i da nakon pazarnog dana plaćaju radnika da počisti prostor. Blokadu vide kao nasilje koje ne donosi dobro ni jednoj ni drugoj strani, pa ni građanima koji u velikom broju trguju na buvljoj pijaci.
“Kome da se obratimo, gdje da tražimo pomoć? Mi ne bježimo od plaćanja lokacije u zakup, ali to niko nije tražio od nas. Nijesmo u stanju da radimo i druge prihode nemamo. Mi zavisimo od ovog pazarnog dana. Ako ne zaradimo, nemamo djeci hljeb da odnesemo. Ne bježimo ni od čišćenja i redovno plaćamo čovjeku da očisti kada odemo i nijesmo upozoreni da je ostalo smetlište”, naglasila je u ime prodavača Željka Kandić iz Podgorice.
Prodavci kojih u prosjeku svakog ponedjeljka ima više od 400 pozvali su nadležne da im pronađu novu lokaciju, a mještane da im do tada dozvole nesmetanu prodaju, kako bi jednom sedmično u Nikšiću uspjeli da zarade dnevnicu neophodnu za egzistenciju njihovih porodica. Buvlja pijaca do sada je nekolika puta izmještana i to svaki put zbog nezadovoljstva građana.