Međunarodni dan nestalih prilika je da se javnost podsjeti na patnju i bol njihovih porodica i poziv da one otvore zahtjev za traženje i daju krv za DNK, saopšteno je iz Komisije za nestala lica.
Sekretarka Vladine Komisije za nestala lica Darka Džabasan kazala je da će se i ove godine, u cilju širenja svijesti o humanoj dimenziji tragedije nestalih osoba i njihovih porodica i sprječavanja politizacije tog pitanja, zajedno sa udruženjima nestalih obilježiti Međunarodni dan nestalih.
Ona je, povodom 30. avgusta – Međunarodnog dana nestalih, navela da se obilježavanjem tog datuma odaje počast nestalim na području bivše Jugoslavije.
“Međunarodni dan nestalih je prilika i da se javnost podsjeti na patnju i bol članova porodica nestalih, ali i poziv porodicama da izvrše svoju obavezu - otvore zahtjev za traženje i daju krv za DNK, bez čega nema uspješne portage”, rekla je Džabasan agenciji MINA.
Ona je kazala da Komisija za nestala lica Vlade Crne Gore, koja se bavi isključivo pronalaskom osoba nestalih u oružanim sukobima na području bivše Jugoslavije, potražuje 57 crnogorskih državljanina i osoba čiji su tražitelji, u vrijeme kad su prijavili njihov nestanak, imali prebivalište u Crnoj Gori.
Džabasan je rekla da se od tog broja na teritoriji Kosova potražuju 44 osobe, Bosne i Hercegovine deset i na teritoriji Hrvatske tri.
Kako je navela, Komisija je u saradnji sa komisijima i drugim asocijacijama zemalja iz regiona, u prethodnom periodu riješila i izvršila primopredaju 27 posmrtnih ostataka osoba koje su u trenutku nestanka bili državljani Crne Gore, ili su tražitelji, u vrijeme kad su prijavili njihov nestanak, imali prebivalište u Crnoj Gori.
Džabasan je rekla da je glavni problem u rješavanju sudbine nestalih u toku ratnih sukoba na području bivše Jugoslavije nedovoljna transparentnost ekshumacija na lokacijama koje bi mogle biti od zajedničkog interesa i razmjena informacija o potencijalnim skrivenim grobnicama, kao i nedostatak uzoraka krvi za DNK.
Ona je kazala da, u cilju realizacije zadataka i imajući u vidu težinu, složenost i specifičnost pitanja kojim se bave i političku osjetljivost problematike nestalih osoba, Komisija sarađuje sa relevantnim međunarodnim organizacijama i institucijama, kao što su Međunarodna komisija za nestala lica i Međunarodni komitet Crvenog krsta.
„U cilju obezbjeđivanja sveobuhvatnog, profesionalnog i sistemskog pristupa u rješavanju tog pitanja ostvarena je saradnja sa asocijacijama koje se tom problematikom bave za područje bivše Jugoslavije“, dodala je Džabasan.
Kako je navela, u namjeri da doprinese ublažavanju teških, humanitarnih posljedica sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, a polazeći od prava porodica na potpunu istinu o nestalom članu, Komisija za nestala lica Vlade Crne Gore potpisala je Protokol o saradnji sa Komisijom za nestala lica Vlade Srbije.
Džabasan je dodala da je potpisan i Sporazum o saradnji sa Komisijom za nestala lica Vlade Kosova i Protokol o saradnji sa Povjerenstvom Vlade Hrvatske za zatočene i nestale.
Ona je najavila da se očekuje potpisivanje Protokola o saradnji u traženju nestalih lica između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
„Saradnja Komisije za nestala lica Vlade Crne Gore sa međunarodnim institucijama i organizacijama i sa regionalnim asocijacijama može se ocijeniti kao uspješna, tim prije što se na godišnjem nivou održavaju bilateralni i multilateralni sastanci“, rekla je Džabasan.
Ona je kazala da Komisija za nestala lica ima kontakte sa porodicama nestali u cilju informisanja o aktuelnom stanju slučajeva i prikupljanja novih saznanja i činjenica, koje mogu pomoći u rješavanju sudbine njihovih nestalih članova.
Komisija, kako je objasnila Džabasan, obavještava porodice o činjenicama u vezi sa pronalaskom posmrtnih ostataka njihovih članova, pomaže u organizaciji preuzimanja posmrtnih ostataka, snosi troškove prevoza i sahrane.
Ona je dodala da Komisija sarađuje sa udruženjima porodica nestalih, pruža im materijalnu pomoć i druge vidove podrške.
Mandat Komisije za nestala lica Vlade Crne Gore je da prati, proučava i utvrđuje predloge za rješavanje pitanja nestalih osoba sa teritorije Crne Gore u oružanim sukobima na prostoru bivše SFRJ.
Komisija izvršava obaveze koje proizilaze iz međunarodnih ugovora i sporazuma koji se odnose na rješavanje pitanja nestalih, koordinira rad nadležnih organa i organizacija u postupku traženja nestalih osoba, ekshumacije i identifikacije.
Džabasan je dodala da Komisija ostvaruje saradnju sa nadležnim organima, porodicama i udruženjima nestalih osoba radi rješavanja statusnih i humanih pitanja njihovih porodica.