Preduzeće "Gradnja Inženjering" iz Nikšića, već tri mjeseca bespravno i na nekompetetan i brutalan način uništava biljni i životinjski svijet u koritu rijeke Gračanice, tvrdi u ime mještana Dragan Marojević.
Po zahtjevu nekoliko građana, ovo preduzeće je trebalo da sanira jedan dio korita kojim protiče Gračanica između njihovih imanja u duzini od 600 m. Navodno, građani su se žalili na izlivanje vode u tom dijelu i da su njihova imanja poplavljena.
"Poznato je da je na nekoliko mjesta došlo do začepljenja korita i izlivanja rijeke na pomenutoj relaciji, ali i to da su sami građani ovog zaseoka krivi za takvu situaciju, nesavjesnim i nezakonitim višegodišnjim odlaganjem otpada (svih vrsta) u samo korito rijeke što je i prouzrokovalo nagomilavanje i začepljivanje korita, a pomor rečnog raka", kazao je Marojević.
Konstatovano je da u tom dijelu sela odloženi otpad čini najveću divlju deponiju u nikšićkoj Župi, što govori o savjesnosti grupe građana ovog zaseoka i njihovoj kompetentnosti u ovom slucaju "sanacije" korita.
"Otpad svih vrsta i kategorija umjesto da je očišćen od strane samih počinilaca tog barbarskog čina, djelimično je zagrnut po obodu korita rijeke i to gdje Gračanica formira izvorišno korito i gdje je jedino mrestilište potočne pastrmke u jesenjem periodu", dodaje Marojević.
Prema njegovim riječima, samo korito rijeke je poslužilo za sticanje materijalne koristi preduzeća koje umjesto da očisti otpad, ono odvozi šljunak i time stiče materijalnu korist. U trajanju od tri mjeseca iz korita rijeke Gračanice odvezeno je na hiljade kubnih metara šljunka, a sav otpad je ostao. Posječena su i počupana stabla vrba i svo ostalo drveće, što čini obod samog korita. Vidljivo je na licu mjesta da je neko od građana nezakonito namijenio ta drva za ogrijev.
Posle dva mjeseca, ne želeci da podižu tenzije među građanima jer se tiče prostora između imanja nekoliko domaćinstava, grupa mještana sela Morakovo je apelovala na sve odnosne institucije za zaštitu životne sredine, prvenstveno Komunalnu policiju, jer su pomenuta firma i nekoliko građana prešli granicu tzv. sanacije i kilometar korita rijeke nizvodno pretvorili u dobro utabani put za velike kamione, sa namjerom da se nastavi eksploatacija pijeska.
"Na tom dijelu je potpuno uništena (do sterilnog stanja) fauna rijeke kao i samo korito i obala. Konačno, posle više poziva, Komunalna policija konstatuje "tragove iskorišćavanja šljunka", zatiče mašine navedene firme u koritu rijeke. Komunalna policija 09. 08. 2019. godine kažnjava firmu "Gradnja inženjering" sa simboličnih 1.500 eura, u odnosu na štetu i materijalnu dobit koja je ova firma ostvarila i shodno Zakonu o komunalnim djelatnostima koji članom 18. tačka 12. zabranjuje kopanje i odnošenje zemlje, humusa, kamena i pijeska", istakao je on.
Pomenuto preduzeće od tada nije prestalo sa devastacijom i iskorišćavanjem pijeska korita Gračanice.
"To je dovelo do negodovanja, zaključka mještana da se zakon nikako ne poštuje u ovom dijelu, te da određene institucije i nadležne službe ne obavljaju svoj posao, a da pomenuta firma i grupa građana uzimaju zakon u svoje ruke", kazao je Marojević.
Nepoštovanje zakona države Crne Gore, nepoštovanje zajednice i životne sredine od grupe građana i pomenute firme, a u korist nekolicine, dovodi i do pogoršanja međuljudskih odnosa.
"Zato apelujemo na sve državne i opštinske institucije, kao i nadležne službe da pod hitno reaguju. Da nadležne službe odmah izvrše uviđaj, kazne odgovorne, a da od stečene dobiti od iskorišćavanja pijeska, pomenuta firma uplati selu Morakovu novčana sredstva za pošumljavanje obala, adekvatne i stručne sanacije korita i prilaza kortu rijeke Gračanice posle svih navedenih brutalnih intervencija, te da se grupi građana koja je insistirala na sanaciji, naloži da očiste odloženi otpad sa obala rijeke", kazao je Marojević.
Napominje i da je već pet godina na snazi strogi zabran lova ribe u rijeci Gračanici, koji bi doprinio oporavku već ugrožene vrste.