Državna izborna komisija (DIK) neće biti partijski, već profesionalni organ i zvaće se Centralna izborna komisija (CIK) ako budu usvojeni izborni zakoni koje će, kako je najavljeno, DPS predstaviti na konferenciji za medije ove sedmice
Prema saznanjima Vijesti, radne grupe koje su funkcionisale u okviru Odbora za reformu izbornih i drugih zakona prihvatile su predloge da u DIK-u glavnu riječ više ne vode partijski ljudi, već da to budu profesionalci za koje će biti precizno propisani stroži uslovi po kojima će moći da budu izabrani u taj organ.
U predlogu zakona naći će se odredba koja će omogućiti individualne kandidature na izborima, što iz Evropske unije (EU) i civilnog sektora već duže vrijeme traže.
Novina će, ukoliko se za podršku predlozima zakona nađe potrebna većina u parlamentu, biti i to da će se potpisi podrške za kandidaturu na izborima ovjeravati na sudu, ali će za kandidovanje biti potrebno znatno manje prikupljenih potpisa.
Važeći zakon propisuje da izborna lista odbornika, odnosno poslanika, može biti utvrđena ako je svojim potpisima podrži najmanje 0,8 odsto birača u izbornoj jedinici.
Kako Vijesti saznaju, u predlozima koje će poslanici DPS-a predstaviti, nije predviđeno kriminalizovanje nezakonitog finansiranja partija.