Crnogorska diplomatija dala je presudnu podršku odlučnosti građana Crne Gore da isprave tešku istorijsku nepravdu i obnove državnu nezavisnost 2006. godine, poručio je potpredsjednik Vlade Zoran Pažin.
On je na ceremoniji uručenja diploma polaznicima Ljetnje škole za mlade diplomate „Gavro Vuković“ večeras u Podgorici rekao da multilateralizam, koji je glavna tema ovogodišnjeg programa Ljetnje škole, prirodan izbor i vanjskopolitički fokus savremene Crne Gore, kao zemlje koja baštini vrijednosti mira, solidarnosti i kulturne, etničke i vjerske tolerancije.
„Budući ciljevi Crne Gore tijesno su povezani sa multilateralizmom, imajući u vidu naše nastojanje da obezbijedimo viši kvalitet života naših građana, sprovodeći reforme koje će nas pripremiti da postanemo prva nareda članica Evropske unije“, istakao je Pažin.
On je dodao da je integracija čitavog regiona Jugoistočne Evrope u Evropsku uniju jedini način za ostvarenje istorijske misije širenja mira i prosperiteta na čitavom evropskom kontinentu.
Članstvo u NATO, ocijenio je on, donijelo je Crnoj Gori trajni mir i bezbjednost.
„Pristupajući NATO-u, postali samo dio zajednice demokratskih država spremnih da obrane i zaštite jedni druge i naše zajedničke vrijednosti,“ rekao je Pažin.
On je podsjetio na, kako je kazao, bolno istorijsko iskustvo Crne Gore koja je na Pariškoj mirovnoj konferenciji kojom je okončan Prvi svjetski rat izgubila državnu nezavisnost.
„Crna Gora je osjetila šta znači biti bez diplomatskog glasa i mjesta za stolom tamo gdje se dlučuje sudbina države“, naglasio je on i dodao da je Crna Gora veoma dobro naučila tu gorku istorijsku lekciju.
Pažin je ocijenio da je 2006. godine multilateralna diplomatija odigrala odlučujuću ulogu za našu zemlju.
„Ovog puta je diplomatija dala presudnu podršku odlučnosti naših građana da isprave ovu tešku istorijsku nepravdu i obnove državnu nezavisnost Crne Gore. Od tada je diplomatija bila jedan od ključnih faktora svakog međunarodnog uspjeha obnovljene crnogorske države", zaključio je Pažin.
Prema riječima stalne predstavnice UNDP-a u Crnoj Gori, Daniele Gašparikove multilateralna saradnja je sa pravom odabrana kao glavna tema ovogodišnje Ljetnje škole, budući da u vremenu brzih promjena i neizvijesnosti države ne mogu sebi priuštiti luksuz da djeluju zatvorene u sopstvenim nacionalnim granicama.
„U tom kontekstu, ova Ljetnja škola je već prevazišla sve granice i postala prepoznatljiva širom svijeta“, naglasila je Gašparikova.
Program 12. Ljetnje škole za mlade diplomate „Gavro Vuković“ pohađalo je oko 50 mladih diplomata iz više od 30 zemalja.
Glavna tema ovogodišnje Ljetnje škole, koju tradicionalno organizuje Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, uz podršku Kancelarije UNDP-a u Podgorici, bila je značaj multilateralne diplomatije u očuvanju međunarodnog mira i bezbjednosti.