Istraživanje Eurostata pokazalo da je Crna Gora u region najskuplja u tri od šest kategorija, a najjeftinija u jednoj.
Istraživanje Eurostata pokazuje da su hljeb i žitarice najskuplje u Crnoj Gori, gdje su 74 odsto EU prosjeka i skuplje su četiri procenta u odnosu na Srbiju i Albaniju, a tri u odnosu na BiH, prenio je Dan.
Prema navodima podgoričkog dnevnika alkoholna pića kod nas su 106 posto EU prosjeka i samim tim su najskuplja u zemljama regiona koje su kandidati za EU. Skuplja su nego u Albaniji šest odsto, Srbiji 22 odsto, a u Sjevernoj Makedoniji i BiH 34 odsto!
Iako je duvan u Crnoj Gori tek 50 odsto prosjeka E, skuplji je za pet odsto u odnosu na BiH, osam odsto u odnosu na Srbiju, deset odsto u odnosu na Albaniju i 21 odsto u odnosu na Sjevernu Makedoniju!
Sjeverna Makedonija je najjeftinija zemlja u pet od šest kategorija, navodi Dan. Samo kad su u pitanju hljeb i žitarice jeftinija je Rumunija.
Meso u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji je najjeftinije u regionu i u EU, i iznosi 62 odsto prosjeka, odnosno jeftinije je za 38 odsto nego u EU.
Mlijeko, sir i jaja su u Crnoj Gori 83 odsto EU prosjeka i jeftiniji su u odnosu na Srbiju četiri procenta i Albaniju 11 odsto, dok su u odnosu na Makedoniju skuplji 12 procenata, a BiH dva odsto.
Prikazani rezultati zasnivaju se na istraživanju koje se sprovodi u okviru projekta Pariteta kupovne moći (PKM), kojim se prikupljaju cijene za oko 440 uporedivih proizvoda, omogućavajući zemljama da prikupe cijene za dovoljan broj reprezentativnih proizvoda. Projekat PKM sprovodi se pod rukovodstvom EUROSTAT-a i OECD-a. Rezultati istraživanja su iskazani preko„indeksa nivoa cijena koji omogućavaju poređenje nivoa ci jena među zemljama u odnosu na prosjek Evropske unije, piše Dan.
Ako je indeks nivoa cijena veći od 100, zemlja se smatra relativno skupljom u poređenju sa prosjekom EU, a ako je indeks nivoa cijena manji od 100, zemlja se smatra relativno jeftinijom u poređenju sa prosjekom EU.
U 2018. godini nivoi cijena za hranu, piće i duvan značajno su varirali među evropskim zemljama piše u istraživanju Eurostata koje je objavio Monstat.
Cijene hrane i bezalkoholnih pića, u koje spadaju hljeb i žitarice, meso i mlijeko, sir i jaja, u Crnoj Gori su niže od prosjeka u zemljama Evropske unije za 22 procenta. Alkoholna pića su iznad prosjeka EU za šest odsto, dok je cijena duvana duplo jeftinija nego u Evropskoj uniji, za čiji je ulazak Crna Gora potencijalni kandidat, pokazuje istraživanje Eurostata o komparativnom nivou cijena 37 evropskih država za 2018. godinu.
Grupu od 37 evropskih država čine 28 članica EU, tri EFTA članice Island, Norveška i Švajcarska, zatim pet zemalja sa statusom kandidata za članstvo u EU Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Albanija i Turska, i Bosna i Hercegovina, potencijalni kandidat za članstvo u EU.