U CG je na primjeni evropske prakse u izučavanju stranih jezika puno urađeno, saopštio je načelnik Odjeljenja za međunarodnu saradnju i evropske integracije Ministarstva prosvjete Marko Vukašinović na Konferenciji na Filološkom fakultetu
To je prva međunarodna i peta nacionalna Konferencija za nastavnike engleskog jezika pod nazivom Dani ELTAM-a, koju organizuje Udruženje nastavnika engleskog jezika Crne Gore „ELTAM“.
Na Konferencijin u Nikšiću je učestvovalo 60 međunarodnih učesnika i 140 nastavnika engleskog jezika iz Crne Gore, a njen početak ozvaničile su ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Džudi Rajzing Rajnke (Judy Rising Reinke) i dekan Filološkog fakulteta, Tanja Jovović.
Vukašinović je podsjetio na Strategiju obrazovanja nastavnika do 2014. godine i ukazao da su nedavne izmjene zakonodavnog i metodološkog okvira u Crnoj Gori stavile izučavanje stranih jezika na viši nivo.
”Engleski jezik je sada uveden i u vrtiće, imamo u određenom broju osnovnih škola izučavanje nastavnog programa na engleskom jeziku, a vjerujemo da ćemo u narednom periodu i uvećati broj škola koje to primjenjuju”, rekao je Vukašinović.
Prema njegovim riječima, mjere koje se preduzimaju na unapređenju izučavanja engleskog jezika neće dati rezultate, ukoliko djeca ne steknu neophodne jezičke kopetencije, što je neophodno kako bi na evropskom i svjetskom tržištu imali mogućnost da se takmiče sa državljanima Evropske unije (EU).
”Vjerujem da, ne samo Asocijacija, nego svi nastavnici engleskog i stranih jezika na taj način jačaju svoje kapacitete i u prilici su da naučeno u učionici pretoče u djelo”, ocijenio je Vukašinović.
Ministarstvu prosvjete, kako je predočio, nije namjera da se preopterete nastavnici koji izvode nastavu na engleskom jeziku, već da projekat sprovode u školama u kojima za to postoje neophodi uslovi.
”Nije jednostavno nekom učitelju ili nastavniku da realizuje nastavu iz svog predmeta na engleskom jeziku, zbog čega moramo biti obazrivi kako bi zadržali kvalitet i omogućili učenicima osnovne, gimnazije ili stručne škole da izađu sa visokim nivoom kopetencije kada je u pitanju strani jezik”, rekao je Vukašinović.
On je naveo da u Ministarstvu smatraju da se uz jačanje obrazovnih, mora raditi i na jačanju kadrovskih kapaciteta, kako bi nastavnici bili sposobni da iznesu program u učionici.
Predsjednica ELTAM-a, Dragana Radoman, predočila je da je cilj Konferencije profesionalni razvoj nastavnika engleskog jezika, podizanje kompetencija i kvaliteta njihovog rada.
”Konferenciju organizujemo i kako bi omogućili razmjenu iskustava sa nastavnicima iz regiona i dijeljenja primjera dobre prakse da bi nastavnici imali priliku da saznaju šta se to dešava u drugim učionicama i prilagode ih i primjene u svojim”, navela je Radoman.
Prema njenim riječima, na Konferenciji će učesnici imati priliku da poslušaju tri plenarne sesije i biraju između 24 radionice, osam demo časova i 14 prezentacija.
Konferenciju su finansijski podržali Ambasada SAD, Ministarstvo prosvjete, Zavod za školstvo Crne Gore i Opština Nikšić, a podršku kroz obezbjeđivanje prostora i gostujućih stručnjaka pružili su Filološki fakultet u Nikšiću, Regionalna kancelarija Stejt dipartmenta za programe engleskog jezika, kao i organizacije Pearson i SOL (Sharing One Language).