U Crnoj Gori ne postoji jasna politička volja za konačno sistemsko uređenje oblasti bezbjednosti saobraćaja, ocijenili su iz nevladine organizacije Alfa Centar i dodali da je vrijeme da društvo preduzme konkretne poteze i sačuva građane
Druga Globalna UN sedmica bezbjednosti saobraćaja na putevima trajaće od sjutra do 12. maja i posvećena je sigurnosti pješaka u saobraćaju.
Koordinator programa bezbjednosti saobraćaja u Alfa Centru, Sara Đoković smatra da društvo i dalje živi u uvjerenju da se saobraćajne nesreće događaju isključivo drugima.
„Pitanje saobraćajne bezbjednosti je tema koja veoma kratkotrajno i nepodnošljivo tiho okuplja našu pažnju samo onoliko koliko traje novinska vijest o tragičnoj nesreći i žrtvama“, ocijenila je Đoković.
Prema njenim riječima, u Crnoj Gori stradaju sve kategorije učesnika u saobraćaju.
„U javnosti se uglavnom komentarišu pojedinačni slučajevi i pažnja usmjerava na razloge nastanka nesreća kao što su nepoznavanje i nepoštovanje saobraćajnih propisa od strane učesnika u saobraćaju. Najčešće su to vožnja u alkoholisanom stanju, prekoračenje brzine, upotreba mobilnog telefona i slično“, kazala je Đoković.
Kako je rekla, iako ta nevladina organizacija od 2010. godine opominje, zaključak je da ne postoji jasna politička volja za konačno sistemsko uređenje te oblasti.
„Statistiku možemo tumačiti na različite načine i tražiti opravdanja u greškama učesnika u saobraćaju ali moramo imati na umu da stradaju i nevini. I to u velikom procentu“, rekla je Đoković.
Ona smatra da je krajnje vrijeme da društvo preduzme konkretne poteze i sačuva građane.
„Na ovaj način bi se uspostavila dobra koordinacija, definisale nadležnosti i odgovornosti i stvorili preduslovi za izgradnju i jačanje funkcionalnog sistema u kojem bi svi faktori imali svoj zadatak i ulogu“, smatra Đoković.
Ona je poručila da, imajući na umu i sociološki aspekt ovog fenomena, od svih građana se zahtijeva visok stepen opreza i odgovornosti prilikom učešća u saobraćaju.
„Ova nedjelja neka bude period u kojem ćemo svi odgovorno djelovati, uticati na svoju okolinu, opominjati na veću odgovornost, a tokom cijele godine svi moramo jednostavno žibvjeti sa sviješću o bezbjednosti saobraćaja“, zaključila je Đoković.