Demokratizacije društva nema bez slobode medija, ocijenili su iz Centra za građansko obrazovanje, navodeći da neriješeni napadi na novinare u Crnoj Gori predstavljaju opominjuću slika ambijenta u kojem oni djeluju.
CGO je svim medijima, medijskim udruženjima i novinarima, čestitao 3. maj, Svjetski dan slobode medija.
Koordinator za razvoj u toj nevladinoj organizaciji, Damir Nikočević, kazao je da je ovaj datum i prilika da se ukaže na sve lošiju situaciju kad je riječ o slobodi medija.
„Ali i da se ponovo pozovu institucije da ulože suštinske napore kako bi se postavili osnovi za unaprjeđenje položaja medija i novinara u Crnoj Gori“, dodao je Nikočević.
Prema njegovim riječima, posljednji izvještaj Reportera bez granica potvrdio je tendenciju urušavanja medijskih sloboda u Crnoj Gori.
„Treba naglasititi i da se Crna Gora pominje u uvodnom dijelu indeksa koji je rezervisan za primjere država u kojima stanje u ovoj oblasti izaziva posebnu zabrinutost“, kazao je Nikočević.
On je podsjetio da je Evropska komisija (EK) u Izvještaju iz prošle godine konstatovala da nije postignut napredak u ostvarivanju slobode medija, a to se, kako je naveo, potvđuje i u JUFREX analizi eksperata Savjeta Evrope, koja detaljno elaborira medijsko zakonodavstvo i brojne problema na medijskoj sceni.
„Neriješeni napadi na novinare, uz posljednji brutalni na napad na novinarku Oliveru Lakić prije godinu, predstavljaju opominjuću slika ambijenta u kojem novinari djeluju“, upozorio je Nikočević.
Kako je kazao, partijsko zauzimanje Radio Televizije Crne Gore (RTCG) poništilo je nezavisnost javnog servisa.
„Prvo kroz politički motivisane i nezakonite smjene nepodobnih članova Savjeta, a kasnije i kroz zloupotrebu projekta koji je Evropska unija finansirala a CGO sprovodio, kako bi se nezakonito smijenila tadašnja generalna direktorka RTCG Andrijana Kadija i direktor TVCG Vladan Mićunović, a što je potvrđeno i sudskim presudama“, dodao je Nikočević.
Posljedica je, kako je naveo, i današnja uređivačka politika informativnog programa RTCG-a koja ne ispunjava zakonom propisane djelatnosti javnog servisa.
Prema riječima Nikočevića, dugogodišnje izbjegavanje Agencije za elektronske medije da dosljedno primijeni Zakon o elektronskim medijima uz netransparentno i diskreciono finansiranje medija iz javnih fondova koje Vlada odbija da uredi adekvatno, kreiralo je nelojalnu konkurenciju na medijskom tržištu.
Sve to, dodao je on, kreira ogromna ograničenja u ostvarivanju osnovne uloge medija kao čuvara demokratije kroz objektivno, blagovremeno i istraživačko izvještavanje.
„Javni je interes da se mediji i novinari u Crnoj Gori bave činjenicama, a ne manipulacijama i klevetama, da budu otporni na političke i druge pritiske štiteći profesiju“, kazao je Nikočević.