Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković utvrdio je da je učiteljica OŠ Njegoš u Kotoru omalovažavala, ponižavala i ošamarila učenika sa posebnim obrazovnim potrebama a da nije bila suspendovana!
Baković je kontatovao da su povrijeđena prava djeteta i da uprava škole nije ispoštovala od luku Zavoda za školstvo da se učiteljica suspenduje zbog neprofesionalnog odnosa prema učeniku prvog razreda, piše Dan.
List prenosi da se u mišljenju zamjenika ombudsmana Snežane Mijušković navodi da su u pritužbi roditelji upozorili da se učiteljica nepedagoški ophodi prema njihovom sinu i da mu se rugala i imitirala njegove postupke pred drugim roditeljima na roditeljskom sastanku.
Dan navodi da su roditelji u pritužbi naveli da je učenik u aprilu 2017. godine radio testove kod kliničkog psihologa u Crnoj Gori kojima je utvrđeno da je spreman za pohađanje redovnog nastavnog programa. Oni su istakli da su sa svim nalazima i izvještajima upoznati uprava škole, pedagog i učiteljica.
Prema navodima roditelja učiteljica je u septembru udarila učenika pravdajući to time što je on nju (slučajno) gurnuo, sa čime je bio upoznat i školski pedagog.
Roditelji su se, piše Dan, žalili da učiteljica ne poštuje savjete i sugestije Komisije za rad i postupanje sa učenikom, da je veoma neprijatna prema dječaku tokom nastave, da viče na njega, podsmijeva mu se, cijepa mu listove ukoliko ne nacrta nešto dobro, govori mu da je spor, prijavljuje drugim roditeljima kako je grub prema njihovoj djeci.
U mišljenju ombudsmana navodi se da je učiteljica sazvala roditeljski sastanak na kojem je goruća i jedina tema bio pomenuti učenik.
“Tom prilikom učiteljica ga je pred drugim roditeljima okarakterisala kao problematičnog, agresivnog, bijesnog i nekulturnog i tom prilikom ga gestovno oponašala rugala mu se, nakon čega je tražila od drugih roditelja pomoć u rješavanju problema”, navodi se u mišljenju Ombudsmana koje prenosi Dan.
NU mišljenju se navodi da su povodom navedene pritužbe pokrenuli postupak i od OŠ Njegoš zatražili i dobili izjašnjenje na navode iz pritužbe.
U izjašnjenju koje je zaštitniku dostavljeno od OŠ Njegoš o poremećenom odnosu na relaciji učenik-učiteljica-roditelj navodi se da je direktorica obaviještena da je održan sporni roditeljski sastanak, nakon čega je obavljen razgovor sučiteljicom, prenosi Dan.
Dodaje se da je u izjašnjenju direktorica bila vrlo neprijatno iznenađena reakcijom određenih roditelja na ovom roditeljskom sastanku, i same učiteljice, koja nije htjela shvatiti niti prihvatiti činjenicu da je pogriješila; da je obavljena konsultacija sa Zavodom za školstvo i da je jedna od opcija bila da se učiteljica suspenduje zbog neprofesionalnog rada, što nije urađeno zbog određenih razloga, ali joj je upućena usmena kritika.
U izvještaju ombudsmana navodi se da je Zaštitnik utvrdio da je nesporno neadekvatno ophođenje učiteljice u odnosu na dijete sa smetnjom u razvoju.
“Omalovažavanje djetetove ličnosti i psihofizičkog integriteta je strogo zabranjeno kako nacionalnim propisima, tako i svim međunarodnim aktima koji se neposredno i posredno odnose na djecu”, navodi se u izvještaju ombudsmana.
U postupku je utvrđeno da je od početka drugog polugodištau prošloj školskoj godini učenik prvog razreda, premješten u drugo odjeljenje, kod druge učiteljice, nakon čega je situacija bitno izmijenjena u pozitivnom smislu u korist dječaka.