Zagađeni vazduh, koji je velikim dijelom posljedica rada Termoelektrane Pljevlja, godišnje odnese više života od saobraćajnih nesreća, upozoravaju iz Instituta za javno zdravlje.
“Godišnja stopa prijevremene smrtnosti koja je povezana sa izlaganjem zagađujućim česticama je 10-60 puta veća od smrtnosti usljed saobraćajnih nezgoda ili 2-20 puta veća od smrtnosti usljed bolesti digestivnog sistema u Crnoj Gori”, kazali su “Vijestima” iz Centra za zdravstvenu ekologiju Instituta.
Savez za životnu sredinu i zdravlje (HEAL) prošlog mjeseca u svojoj analizi upozorio je da je, pljevaljska Termoelektrana 2016. godine izazvala 35 prijevremenih smrtnih slučajeva u Crnoj Gori, a ukoliko se uzme njen uticaj i van granica onda je broj slučajeva 133.
Procjena uticaja na zdravlje u Crnoj Gori u ovom izvještaju HEAL-a data je na osnovu podataka emisija iz Elektroprivrede Crne Gore za 2016. godinu. Iz Centra ističu da su u izradi procjene uticaja za čitav Balkan, kao i Crnu Goru korištena naučno utemeljena metodologija, zbog čega smatraju dobijene podatke validnim.
Napominju da je krajem 2015. i početkom 2016. sprovedena studija procjene zagađenja vazduha na zdravlje, a nalazi studije su predstavljeni u dokumentu “Uticaj zagađenja vazduha na zdravlje u Crnoj Gori“.
Analiza podataka o izloženosti stanovništva zagađujućim česticama u Podgorici, Pljevljima i Nikšiću rađena je na osnovu srednjih vrijednosti podataka o izloženosti i zdravstvenom stanju stanovništva za period od tri godine (20102012).
Nalazi su pokazali da je, izaženo po glavi stanovnika, uticaj zagađenja na zdravlje znatno veći u Pljevljima nego u drugim gradovima.
“Međutim, apsolutni nivo uticaja, izražen u broju prijevre menih smrti, izgubljenim godinama života ili broju hospitalizacija, kao posljedice izloženosti, sličan je u sva tri posmatrana grada", rekli su iz Centra.