U većini podgoričkih prodavnica i dalje se mogu kupiti klasične sijalice sa žarnom niti snage od 75 vati (W) i više, iako je njihovo stavljanje na tržište zabranjeno.
Iz Uprave za inspekcijske poslove objašnjavaju da je do 1. januara ove godine mogla da se vrši isporuka na tržištu žarulja od 75 W, te da se te sijalice i dalje mogu prodavati na tržištu do isteka zaliha. Ipak, u 11 kontrola ove godine inspektori su zabranili stavljanje na tržište 13 vrsta, odnosno 5.250 komada neusaglašenih proizvoda koje je uvoznik vratio dobavljaču, pišu Vikend novine.
Pravilnik o tehničkim zahtjevima eko dizajna neusmjerenih sijalica za domaćinstva stupio je na snagu 1. jula prošle godine kada je zabranjeno stavljanje na tržište klasičnih sijalica sa žarnom niti snage 100 vati i veće, a od 1. januara ove godine i za klasične sijalice od 75 vati.
Međutim, ni prodavci ni kupci još nijesu najbolje upoznati sa odredbama tog Pravilnika. U nekoliko podgoričkih prodavnica, u kojima i dalje prodaju sijalice snage 75, ali i 100 vati, kazali su Vikend novinama da ih niko ne kontroliše i da se Pravilnik ne odnosi na zalihe.
Iz Uprave za inspekcijske poslove objašnjavaju da se pomenutim Pravilnikom uvodi fazna zabrana stavljanja proizvoda neusmjerenih sijalica za domaćinstvo na tržište, za proizvode koji ne ispunjavaju propisane tehničke zahtjeve utvrđene za pojedinačnu fazu. Primjena tog propisa, pojašnjavaju, znači zabranu stavljanja na tržište proizvoda koji ne ispunjavaju propisane zahtjeve eko dizajna. To podrazumijeva prvu isporuku proizvoda na tržište Crne Gore, ali ne i prodaju onih proizvoda koji su se do datuma početka primjene u nekoj od faza već našli na tržištu.
Tržišna inspekcija, naglašavaju iz Uprave, u kontinuitetu vrši nadzor nad prometom električnih sijalica sa aspekta označavanja energetske efikasnsti i tehničkih zahtjeva eko dizajna.
Od 1. jula 2018. godine, prva faza, u toj oblasti, ističu Ya Vikend novine, izvršeno je 59 inspekcijskih pregleda i utvrđena 21 nepravilnost koje su se odnosile na povredu Zakona o efikasnom korišćenju energije u dijelu neispunjavanja utvrđenih tehničkih zahtjeva eko dizajna, neobezbjeđivanja tehničke dokumentacije, nepropisnog označavanja proizvoda i slično.
U 2019. godini, počev od 1. januara, kada je u primjeni druga faza, izvršeno je, dodaju, 11 inspekcijskih pregleda.
Centar za zaštitu potrošača, kazala je Vikend novinama pravnik savjetnik Jasna Božović, do sada nije imao prijave građana u vezi sa prodajom klasičnih sijalica, što govori u prilog tome da građani nisu dovoljno informisani sa odredbama Pravilnika o tehničkim zahtjevima eko dizajna neusmjerenih sijalica za domaćinstva, koji je usvojilo Ministarstvo ekonomije, u skladu sa Zakonom o efikasnom korišćenju energije.
Shodno Zakonu o efikasnom korišćenju energije u vezi sa odredbana Pravilnika o tehničkim zahtjevima eko dizajna neusmjerenih sijalica za domaćinstvo, ističu, propisane su novčane kazne za pravno lice u iznosu od 3.000 do 20.000 eura, za odgovorno lice od 150 do 1.300 eura i za preduzetnika od 300 do 3.000 eura.