Poraženi su svi velikodržavni projekti koji su uključivali Makedoniju ili Crnu Goru kao svoj integralni dio, rekao je crnogorski ministar odbrane Predrag Bošković.
“Ulaskom jedne po jedne zemlje Zapadnog Balkana u NATO, bezbjednosna situacija regiona svakako se relaksira”, kazao je Bošković u intervjuu makedonskoj 1TV.
On je rekao da se nada da će se taj proces nastaviti, jer su time, kako je istakao, poraženi svi velikodržavni projekti.
“Makedonija i Crna Gora, kao dvije male države na Zapadnom Balkanu, koji je bio toliko turbulentan kroz sve vjekove, a ne samo posljednje dvije decenije, ulaskom u NATO rješavaju mnoga pitanja. Poraženi su svi velikodržavni projekti koji su uključivali Makedoniju ili Crnu Goru kao svoj integralni dio", kazao je Bošković.
On je ocijenio da se time sužava prostor radikalnim elementima da izazivaju nestabilnost za ratove na prostorima bivše Jugoslavije, odnosno Zapadnog Balkana.
Bošković je istakao da je “veoma dobra vijest” za cijeli region to što je Sjeverna Makedonija na dobrom putu da postane punopravna članica NATO-a, ukazujući da će od toga imati i značajne ekonomske koristi, kao što već ima i Crna Gora.
“Imali smo porast stranih, direktnih investicija iz zemalja članica NATO za preko 250 odsto. Turistički priliv je takođe značajno povećan u periodu nakon članstva u NATO", kazao je ministar odbrane.
Bošković je ukazao i da je ulazak u NATO tek početak procesa.
“Tek onda počinje intenzivan proces modernizacije, prije svega oružanih snaga, kompletnog bezbjednosnog sektora, a time i pune interoperabilnosti makedonskih oružanih snaga sa NATO-om”, kazao je on, dodajući da je Crna Gora spremna da podijeli svoja iskustva.
“Sada je na nama da pomognemo ostalima da uđu u NATO”, naglasio je Bošković.
Odgovarajući na pitanje kako će učlanjenje država Balkana u NATO uticati na rješavanje kosovsko-srpskog problema, Bošković je kazao da će to imati pozitivan odjek, jer se sužava prostor radikalnim elementima koji bi da izazivaju nestabilnosti u regionu.
On se nada da će se proces dijaloga između Beograda i Prištine nastaviti u pozitivnom smjeru.
“Kad su mogle Makedonija i Grčka da ispeglaju svoj spor koji je trajao toliko dugo, siguran sam da to mogu napraviti i Beograd i Priština i pokazati da su okrenuti integracijama, a ne nestabilnostima, sukobima i nesporazumima”, zaključio je Bošković.