Savjet za građansku kontrolu rada policije pozvao je Ministarstvo unutrašnjih poslova i Vladu da razmotre mogućnost da se uvođenje stacionarnih uređaja za kontrolu brzine realizuje kroz javno privatno partnerstvo.
Iz Savjeta su saopštili da realizuju poseban program u sklopu kojeg prate i razmatraju primjenu Zakona o bezjednosti saobraćaja na putevima.
Oni su podsjetili da su predstavnici Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja Uprave policije i Službe za informacione tehnologije MUP-a 2014. godine sačinili projekat uvođenja stacionarnih radarskih sistema na 72 lokacije.
Iz Uprave policije su Savjetu kazali da od 2015. godine projekat nije realizovan zbog nedostatka novca, i pored činjenice da je svake godine bio predviđen akcinim planovima.
"Uprava policije je informisala Savjet da je projekat instalacije stacionarnih radarskih sistema predviđen i u ovoj godini, tokom trećeg i četvrtog kvartala, kao i da njegova realizacija nije izvjesna i da zavisi od raspoloživih finansija", kaže se u saopštenju Savjeta.
Savjet je ocijenio da će postavljanje opreme i njena redovna funkcija značajno i preventivno unaprijediti bezbjednost u saobraćaju i poboljšati saobraćajnu kulturu.
"Cijeneći da nije dobro što se ulaganje u dobro od opšteg interesa već godinama odlaže, Savjet je odlučio da pozove MUP i Vladu da razmotre mogućnosti da se uvođenje stacionarnih uređaja (radara) za kontrolu brzine realizuje kroz javno privatno partnerstvo", navodi se u saopštenju.
U Savjetu smatraju da treba razmotriti uvođenje privatnog partnera u taj projekat od javnog interesa ukoliko bi se tako ubrzala njegovu realizacija, smanjio pritisak na budžet, za državu zadržao značajan dio izvornih prihoda od kazni i osigurala unaprijeđena usluga i niža cijena funkcionisanja i održavanja servisa.
"Savjet je svjestan da ova vrsta javno privatnog partnerstva proizvodi brojne otpore i izazove, i zato je važno da se osigura puna transparetnost i omogući široka i stručna diskusija kako bi se raspravili svi mogući izazovi i pitanja i osigurao javni interes unaprjeđenje bezbjednosti u saobraćaju", kaže se u saopštenju.
Javna debata, smatraju u Savjetu, može pomoći Vladi u odluci koji je model finansiranja tog projekta najisplativiji i najefikasniji.
"Savjet preporučuje i da se na vrijeme razmišlja o kreiranju odgovarajuće aplikacije koja će pomoći građanima, učesnicima u saobraćaju, da se blagovremeno informišu o registrovanim prekršajima", dodaje se u saopštenju.