Za stručno osposobljavanje visokoškolaca predloženim budžetom za narednu godinu planirano 7,5 miliona eura
Vlada je za finansiranje Programa stručnog osposobljavanja osoba sa stečenim visokim brazovanjem koji počinje polovinom januara, Predlogom bužeta za 2019. godinu predvidjela 7,5 miliona eura.
To će biti sedma godina za redom da se realizuje program stručnog osposoblavanja visokoškolaca po istom principu, iako neke analize iz NVO sektora pokazuju da on ima limitirane domete.
Oko tri hiljade visokoškolaca osposobljavaće se devet mjeseci kod izabranog poslodavca, za što će mjesečno biti plaćeni 250 eura, koje obezbjeđuje država.
Stručnost će sticati u državnim institucijama i preduzećima, kao i kod poslodavaca u privatnom sektoru.
Prema analizi koju je Vlada objavila prošle godine u januaru, a koju je radilo Ministarstvo prosvjete u saradnji sa Poreskom upravom, u četiri godine realizacije Programa, od 14 252 korisnika, 6 865 ili 48,16 odsto, nastavilo je radni angažman kod istog ili drugog poslodavca. Tvrde da je uhljebljenje u privatnom sektoru našlo preko 60 odsto onih koji nakon svršenog programa nastavili da rade, a ostalih 40 odsto u javnom sektoru.
Analize koje su radili u NVO sektoru, pokazuju drugačiju sliku.
Izvršni director NVO “Zid”, Igor MIlošević je ranije za Mondo kazao da je prema njihovim analizama maksimalno 15 odsto onih koji su se stručno osposobljavali po vladinom program, moglo da ostane kod istog poslodavca, a da je svakom četvrtom nuđen neki oblik kratkoročnog radnog aranžmana.
U ovoj NVO smatraju da je je program stručnog osposobljavanja dobar ukoliko se postavi na drugačiji način, te da on sada ima limitirane domete.
Diplomci odlaze, istovaraju namještaj u Americi