Broj nezaposlenih visokoškolaca u Crnoj Gori je u proteklih dvije godine gotovo prepolovljen.
Prema podacima Zavoda za zpošljavanje Crne Gore, trenutno je nezaposleno 5.619 visokoškolaca, ili 22,3 odsto manje nego godinu ranije. Među njima je 231 magistar, a nezaposleno je i 14 doktora nauka. Početkom 2016. na evidenciji Zavoda bilo je oko 10 hiljada visokoškolaca, od čega 270 magistara i devet doktora nauka.
U Asocijaciji za demokratski prosperitet - ZID, koja intenzivno prati program stručnog osposobljavanja, odnosno zapošljavanja visokoškolaca, kažu da su brojke Zavoda o nezaposlenima, fiktivne.
“Smanjenje broja visokoškolaca na birou rada ne dešava se usljed zapošljavanja, već je riječ o brojnim drugim razlozima. Riječ je o odseljavanju, a postoji i pritisak na ZZZCG da na evidenciji ne mogu biti oni koji su u procesu obrazovanja. Studenti na specijalističkim studijama, na primjer, ne mogu sa bečelor diplmom da budu prijavljeni na biro. Jedan od razloga je i to što se svako ko se ne prijavi u roku od dva mjeseca, briše sa spiska nezaposlenih. Ako je neko otišao u Ameriku da dirinči sa diplomom, da nekoliko mjeseci istovara namještaj, što se masovno dešava, bude izbrisan iz evidencije Zavoda”, rekao je Milošević.
On navodi brojku od 15 hiljada visokoškolaca koji su u posljednjih nekoliko godina napustili Crnu Goru.
Iz Zavoda za zapošljavanje saopšteno je Mondu da je na tržištu rada, kad je riječ o visokoškolcima, u poslednjih godinu dana, u vidu ponude, tražnje ili zapošljavanja bilo prisutno 757 visokoškolskih zanimanja, sistematizovanih u 62 grupe.
“Dominatno učešće u tim kretanjima imalo je šest grupa zanimanja, vaspitači i nastavnici društveno-humanističke oblasti, ekonomisti, pravnici, menadžeri i organizatori, društveno-humanistička zanimanja i zanimanja ugostiteljstva i turizma. Oni su činili 65 odsto ukupne ponude visokoškolaca u toku poslednjih godinu dana. Sa druge strane, u istom periodu, ta zanimanja u sličnom iznosu učestvovala su i u prijavljenoj tražnji za visokoškolcima, 62 odsto, kao i zapošljavanju visokoškolaca sa evidencije nezaposlenih, 68 odsto”, kazao je pomoćnik direktora ZZCG Goran Bubanja.
On je naveo da su sllična kretanja zabilježena i u nekoliko prethodnih godina.
Milošević smatra da bi Zavod trebalo da stvara “ambijent, aktvne i adekvatne mjere”, kada je riječ o zapošljavanju, ističući da je program stručnog osposbljavanja postavljen na pogrešnim osnovama.
“Volio bih da mi neko izvede računicu po kojoj je zapošljeno 50 odsto visokoškolaca koji su se stručno osposobljavali, i to kod istog poslodavca. Po istraživanjima ZID-a to je nemoguće. Analize ZID-a su pokazale da je maksimalno 15 odsto onih koji su mogli da ostanu kod istog poslodavca, a svakom četvrtom nuđen je neki oblik kratkoročnog radnog aranžmana”, rekao je Milošević, navodeći da je program stručnog osposobljavanja dobar ukoliko se postavi na drugačiji način, te da on sada ima limitirane domete.
Izvor: Mondo/Filip DespotovićPrema podacima Zavoda za zapošljavanje na evidencji nezaposlenih je 40.585 osoba, od kojih je 24.149 žena ili 59,5 odsto. Ukupan broj nezaposlenih smanjen je za godinu 19,55 odsto ili 9.865, dok je broj nezaposlenih žena za godinu dana pao za 4.097.
"Nezaposlenih do 35 godina starosti bilo je 13.754 ili 33,89 odsto, od 35 do 50 godina bilo ih je 13.904 ili 34,26 odsto, a onih starosti preko 50 godina, 12.927 ili 31,85 odsto", naveo je Bubanja.