Najbrojnije vjerske zajednice u Crnoj Gori podržavaju transplantaciju organa i saglasne su da građani treba da budu donori, uprkos etičkim dilemama, pišu Vijesti.
Stav Pravoslavne i Katoličke crkve je da se organi daruju isključivo iz ljubavi, a ne koristoljublja, a s tim je saglasna i Islamska zajednica, iz koje poručuju da "bolest ne bira vjeru” i da njihovi vjernici organ mogu dati i nemuslimanima.
Iz Mitropolije crnogorsko-primorske, kojoj prema istraživanjima vjeruje najveći broj građana, Vijestima su proslijedili stav episkopa bačkog Irineja, koji smatra da je transplantacija nekog organa ne samo dozvoljena, već zaslužuje svaku pohvalu sa stanovišta hrišćanskog morala.
Irinej ocjenjuje da moraju postojati uslovi da i primalac i davalac postupaju slobodno i dobrovoljno, da se davalac vodi isključivo ljubavlju i da je nedopustiva bilo kakva manipulacija, prinuda, trgovina ljudskim organima i kloniranje.
Presađivanjem organa, kazao je Irineja, ne smije da bude ugrožen život i opšte stanje davaoca i transplantacija ne smije da mijenja, unižava ili ugrožava biološki ili duhovni identitet primaoca.
Katolička crkva smatra je da je donacija organa čin "istinskog sebedarja".
Sveštenik don Robert Tonsati, kancelar Kotorske biskupije, kazao je da Katolička crkva uči da njeni vjernici treba da provedu ovozemaljski život u ljubavi prema Bogu i bližnjima.
On je ocijenio da je transplantacija moralno neprihvatljiva ako davalac ili njegova porodica (u slučaju transplantacije nakon smrti) nijesu dali izričit pristanak.
“Darovatelj i primatelj moraju biti dostatno informisani o mogućim implikacijama presađivanja organa. Ni u kojem slučaju se ne smije raditi o namjernom sakaćenju, ili skraćivanju tuđeg života da bi se spasio život nekog drugog", rekao je Tonsati.
Prema njegovim riječima, nikakva komercijalizacija ljudskog tijela, koja uključuje prodaju organa, nije moralno prihvatljiva za Katoličku crkvu.
Iz Islamske zajednice vjernicima su poručili da doniraju organe kako bi ostvarili posthumnu nagradu.
“Moramo se kao društvo osloboditi sebičnosti i nikako je ne pravdati religioznošću”, rekao je Enis ef. Burdžović, pomoćnik Reisa za odnose sa medijima.
Burdžović je rekao da Islamska zajednica zauzima stav koji potencira većina savremenih islamskih učenjaka da je doniranje organa radi očuvanja ljudskog života pohvaljen čin i humano djelo.
Mitropolit Crnogrske pravoslavne crkve (CPC) Mihailo kazao je da je doniranje organa za njih izraz požrtvovanja i ljubavi za osobe koje se nalaze u teškom zdravstvenom stanju.