Nasilje nad djecom ne smije se tolerisati i svaki pojedinac je odgovoran da ga zaustavi i prijavi, saopšteno je iz UNICEF-a.
Država i društvo, poručuju iz UNICEF-a, moraju da obezbjede zaštitu svakog djeteta od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.
U UNICEF-u smatraju da su navodi u medijima o nasilju nad sedmogodišnjim djetetom alarm za cijelo društvo.
Sedmogodišnji dječak doveden je u utorak veče u Dječju bolnicu u Podgorici sa više ubodnih rana u predjelu grudi, a zbog osnovane sumnje da je pokušala da ga ubije uhapšena je njegova majka, 40-godišnja M.P.
Iz UNICEF-a su podsjetili da su u Crnoj Gori od februara zabilježena čak tri ubistva djeteta u porodici.
„Nasilje nad djecom se ne smije tolerisati i odgovornost je svakog pojedinca da ga zaustavi i prijavi, kao i države i društva da obezbjedi zaštitu svakog djeteta od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja“, kazali su iz te organizacije.
Pravo djeteta na opstanak, život i razvoj, navode, jedno je od četiri osnovna principa Konvencije o pravima djeteta, koju je Crna Gora ratifikovala.
„Slučajevi nasilja nad djecom o kojima je izvještavano u medijima u posljednjih godinu dana predstavljaju flagrantno kršenje prava djeteta zagarantovanih Konvencijom, ali i Ustavom i zakonima Crne Gore“, kaže se u saopštenju.
UNICEF, dodali su, podržava napore Crne Gore na stvaranju zaštitnog okruženja za svako dijete u kojem se primjenjuju zakoni koji jasno definišu obavezu preventivnog djelovanja, prijavljivanja i zaštite svakog djeteta od nasilja.
„Svako ministrastvo, institucija, sektor, javni ili nevladin, kao i svaki pojedinac (komšija, rođak, prijatelj, kolega, školski drug/drugarica) ima dužnost i obavezu da doprinese ovom cilju. O tome govori i kampanja Zaustavimo nasilje nad djecom, koju UNICEF sprovodi u partnerstvu sa Vladom Crne Gore i drugim partnerima u zemlji“, navodi se u saopštenju.
Kažu da je za zaustavljanje nasilja neophodno da se prije svega radi na njegovom sprečavanju, kao i da je roditeljima u krizi potrebna podrška.
„Postojeće usluge i intervencije u sektorima zdravstva, socijalne i dječje zaštite, obrazovanja i pravosuđa moraju dodatno da se osnaže i budu dostupne svim građanima“, navodi se u saopštenju.
Kao primjere naveli su redovne kućne posjete i podrške porodicama u riziku.
„Tu je i socijalna pomoć ugroženima, programi (škole) roditeljstva, usluge zaštite mentalnog zdravlja, savjetovanje uključujući putem telefonskih linija (roditeljska linija, dječja linija, SOS linija i slično) i 24-očasovna pripravnost svih sektora za pružanje hitne i neodložne intervencije i zaštite“, precizirali su iz UNICEF-a.
Dijete pod rizikom, svjedok ili žrtva nasilja, objašnjavaju, mora u svakom trenutku da zna gdje i kome može da se obrati i da dobije punu podršku i zaštitu na jednom mjestu.
Apeluju na sve građane, stručnjake i institucije da ujedinjeni rade na izgradnji društva u kojem će svako dijete rasti bezbjedno u toplom porodičnom okruženju.