Na radionici Instituta za javno zdravlje povodom Svjetskog dana djeteta upozoreno je da su kod djece sve češći zdravstveni rizici - pušenje, konzumacija alkohola, rizično seksualno ponašanje, nezdrava ishrana i manjak fizičke aktivnosti
Specijalista socijalne medicine Verica Osmanović istakla je da u vanbolničkoj zdravstvenoj zaštiti kod djece dominiraju bolesti sistema za disanje i zarazne i parazitarne bolesti.
"Istraživanje o rasprostranjenosti duvana, koje je rađeno među djecom u Crnoj Gori, dobi od 12 do 15 godina, pokazalo je da je 10,8 odsto njih konzumiralo duvanske prizvode i to značajno češće dječaci nego djevojčice. Takođe, ESPAD istraživanje među djecom od 16 godia pokazuje da oko 12 odsto njih stalno koristi duvanske proizvode, kao i da je 78 odsto učenika već pilo nekoliko alkoholnih pića, a osam odsto je već bilo pijano. Broj maloljetničkih trudnoća ja 262, dok je 26 namjernih abortusa kod djevojaka mlađih od 20 godina", kazala je Osmanović, a prenosi Dan.
"Nacionalno istraživanje o prevalenciji gojaznosti kod djece uzrasta sedam godina pkazalo je da je svaki peti dječak u Crnoj Gori gojazan, kao i svaka deseta djevojčica. Prekomjerna tjelesna masa i gojaznost uz neadekvatnu fizičku aktivnost uzrokuju probleme kao što su dijabetes, psihološke probleme, neuspjeh u školi i nedostatak samopouzdanja, kao i kardiovaskularne bolesti u kasnijoj životnoj dobi", naglasila je ona.
Osmanović navodi da je zadatak cijele zajednice, a prvenstveno zdravstvenog sistema da obezbjedi efikasne i kompetentne mjere zaštite zdravlja djece.
"Aktivna imunizacija je jednostavna, efikasna i jeftina mjera sprečavanja infektivnih bolesti. Zahvaljujuči vakcinaciji, neke bolesti u svijetu i kod nas su iskorijenjene (velike boginje), ili su postale veoma rijetke (difteria, dječja paraliza). Takođe se postiže zaštita djece u najranijem uzrastu kada imunološka otpornost još nije dovoljno razvijene. Nacrtom Zakona o sprečavanju zaraznih bolesti stanovništva predviđena je obavezna vakcinacija protiv deset zaraznih bolesti. Neophodno je ukazati na značaj promocije i afirmacije zdravih stilova života. Osnovni metod promocije je informisanje, edukacija i razvoj vještina kod mladih modifikacijom ponašanja i usvajanja zdravih stilova u cilju očuvanja i unapređenja zdravlja. Kroz izborni predmet Zdravi stilovi života omogućeno je da mladi stiču znanja koja se tiču njihovog mentalnog, socijalnog, fizičkog zdravlja i blagostanja. Time razvijaju pozitivne stavove i vještine koje će im ukazati na promjenu ponašanja u korist njihovog zdravlja", istakla je Osmanović.