Sudovi češće nego zatvorske kazne izriču opomene, novčane, uslovne, kazne rada u javnom interesu i mjere liječenja za nasilje u porodice.
Crnogorski osnovni sudovi češće nego zatvorske kazne izriču opomene, novčane, uslovne, kazne rada u javnom interesu i mjere liječenja za nasilje u porodice, pokazuju podaci koji su Danu dostavljeni iz 12 sudova, po upitima poslatim svim najnižim sudskim instancama.
Podaci za prošlu i ovu godinu pokazuju da su sudovi donijeli 104 presude kojima su nasilnike osudili na kazne zatvora, dok je u istom periodu izrečeno 107 nezatvorskih osuda.
Podaci iz 12 od 15 osnovnih sudova, iz kojih su odgovorili na pitanja, pokazuju da nasilnici ipak najmanje idu u zatvor zbog nasilja u porodici
Izvršna direktorica Sigurne ženske kuće LJiljana Raičević ocijenila je da je veliki procenat žrtava nasilja koje su ponovo pretpjele nasilje nakon što je nasilnik osuđen novčano ili uslovno.
Ona smatra da država ne želi da se izbori sa pošasti koja u tolikoj mjeri uništava društvo i ističe da nasilnika ima i među sudijama i policajcima pa imaju „previše razumijevanja za nasilnike.
"Žena plaća i za nečinjenje suda, i tužilaštva, i za nedolaženje policije, i za loše napisanu presudu. Kakva je to novčana kazna, ako će ona da je plati? ona će je platiti ili tako što će joj on smanjiti ono što joj daje, ili joj neće dati ništa novca", naglasila je Raičevićeva.