Stomatološka komora Crne Gore pokrenula je inicijativu za vraćanje stomatologa u vaspitno-obrazovne ustanove. Njihova ideja naišla je na opšte odobravanje kako građana tako i direktora škola, piše Dan.
Podgorički dnevni list podsjea da su nekada sve škole imale stomatološke ordinacije u kojima su đaci mogli da dobiju odgovarajuću zdravstvenu njegu od stomatologa obučenih baš za taj uzrast, kao i da je onda došla reforma i da je ta praksa ukinuta.
Predsjednik Stomatološke komore Crne Gore Borislav Ćalović je ocijenio da je kardinalna greška to što su zatvorene ordinacije u školama i naveo da je u javnom sektoru ostala samo poliklinika koja je u lošem stanju.
“To svi znaju da je bila kardinalna greška, ali ako je nešto evidentirano kao pogrešeno ne vidim razlog zašto to ne bi ispravili. U narodu je poznata izreka 'bolje spriječiti nego liječiti'. Trebalo bi najmlađoj populaciji približiti stomatologa tako što ćemo ga ponovo vratiti u školu i on će započeti sa sistematskim pregledom. Na osnovu utvrđenog stanja planira se način kako će to da se sanira i da dođemo u situaciju da školska djeca poslije osnovnog, a možda i srednjeg obrazovanja imaju sve zube. Kada steknu te higijenske navike poslije toga ih je lako održavati. Znaće da treba povremeno ići kod stomatologa, a ne samo kad zub zaboli”, kaže Ćalović.
On se nada, kako navodi Dan, da će svi koji odlučuju o tome imati sluha za ovu inicijativu za koju najavljuju opsežnu kampanju.
Ćalović kaže da će Fond zdravstva podržati inicijativu, te da su već o tome razgovarali.
“Nije ovo ništa novo, već je to nekada bilo. Ukoliko uspijemo da vratimo neke stvari koje su bile prije 20 godina to će da bude naš uspjeh. Više niko nema predstavu o oralnom zdravlju. Sporadično se ide kod stomatologa, potpisuju se ugovori sa Fondom, a to nije rješenje. Sa djecom mogu da rade samo izuzetno osposobljeni ljudi, ne može početnik. Dijete ne može pola sata da drži usta otvorena, već to mora da se radi u najkraćem roku. Kad imate pacijenta koji od malih noga ne preživi traume kada uzmete kliješta kasnije sa njim sve radite lako”, ističe Ćalović.
“Došlo bi možda po desetak hiljada eura po ordinaciji da bi bila osposobljena. Mada to treba da se vidi i sa Ministarstvom prosvjete, jer škole kubure sa prostorom. Ali ako postoji dobra volja naći će se rješenje, jer je neophodan prostor toliki da se samo smjesti mašina. Ne može se očekivati da to bude sve odjednom. Ako bi sledeće godine krenuli sa 30 ordinacija u školama to je odlično. Kad se krene sa tom akcijom naći će se mjesta i za donacije. Ima dosta načina samo treba pokrenuti sa mrtve tačke”, smatra Ćalović.
I direktori škola, kako piše Dan, pozdravljaju inicijativu Stomatološke komore i smatraju da je prijeko potrebno to obezbijediti djeci.