Više od hiljadu zatvorenika i pritvorenika nalazi se u svakom trenutku iza žice Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu i Bijelom Polju, a u okviru tog broja samo je 10 žena osuđenih na zatvorske kazne i njih 14 u istrazi.
Među zatvorenicama je pet koje su ponovo u zatvoru zbog ponovljenih krivičnih djela. Prema zvaničnim podacima uprave ZIKS-a, zbog krađa se u zatvoru nalaze dvije osuđenice, koliko i za šverc droge, piše Pobjeda.
Dvije izdržavaju kaznu zbog ubistva. Za utaju poreza i doprinosa, razbojništvo, trgovinu ljudima i nanošenje teških tjelesnih povreda kaznu izdržava po jedna osuđenica.
Kako je Pobjedi saopšteno iz Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, u toj ustanovi je radno angažovano devet zatvorenica.
Žene kao počinioci krivičnih djela u ukupnom kriminalitetu zastupljene su sa 10 do 15 odsto, što znači da dominiraju muškarci. Kriminolog Velimir Rakočević za Pobjedu pojašnjava da među ženama ima 50 odsto povratnica.
“Kod muškaraca je stopa povrata još veća i iznosi između 60 i 70 odsto. To je veliki društveni problem. Kriminalni povrat moramo integralno posmatrati u kontekstu svih kriminogenih faktora personalne i socijalne prirode i on nikako ne može biti mjerilo samo onoga što čine profesionalci, već se moraju imati u vidu i aktivnosti koje preduzimamo kao društvo u cjelini”, naglašava Rakočević.
On ističe da nije baš jednostavno odgovoriti zašto jedna žena počini krivično djelo.
“Motivi da jedna žena počini ubistvo su podijeljeni u više grupa, pri čemu dominiraju niske pobude kao što su mržnja, zloba, zavist, koristoljublje, bezobzirna osveta i slično”, dodaje Rakočević.
Naglašava da kada su u pitanju najteža krivična djela, zastupljenost žena je znatno veća u odnosu na blaže oblike kriminaliteta.
“To znači da one ruše ranije stereotipe o inferiornosti u ovoj oblasti i vrlo ubjedljivo pokazuju da ne zaostaju za muškarcima. Danas nije tajna da i u najozloglašenijim kriminalnim organizacijama ima puno žena. Česta je pojava da su žene organizatori kriminalne grupe i da su u stanju počiniti višestruko ubistvo ili najteži oblik razbojništva”, naglašava Rakočević.
Prema njegovim riječima, bilježe se negativni trendovi prema kojima se mlade djevojke ugledaju na muškarce iz podzemlja, nesvjesno postajući dio kriminalne organizacije.
Profesor na Fakultetu za bezbjednost u Beogradu Darko Trifunović ističe da su žene manji povratnici, navodeći da najteža krivična djela obično počine iz strasti, ljubavi, dok muškarci više čine djela iz koristoljublja.
“Žene ne prednjače kada su u pitanju najteža krivična djela, tu su ipak muškarci dominantni, što u svakom slučaju ne znači da se neće to promijeniti. Kada bi uzeli statistiku u posljednjih godinu dana, najveći broj ubistava je obračun kriminalnih klanova i tu su žene javljaju kao saizvršioci odnosni oni koji pomažu ili podstiču na ubistva”, naglašava Trifunović.
On dodaje da se često koriste žene koje imaju službene legitimacije i koje su zaposlene u policiji i koje su bliske kriminalcima da im sakriju ili im dodaju oružje.
“To se dešavalo na ovim prostorima i siguran sam da će kolege iz MUP-a povesti računa o tome sa kim se njihovi članovi u slobodno vrijeme druže da li imaju bilo kakve kontakte sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa. Mjere generalne prevencije jedan su od načina da se smanji broj krivičnih djela”, zaključuje Trifunović.