Međunarodna pravosudna saradnja ključna je u borbi protiv organizovanog kriminala, ocijenjeno je na konferenciji koju je danas u Podgorici organizovao Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).
CEDEM je konferenciju „Regionalna pravosudna saradnja: dostignuća i buduće perspektive“ organizovao u okviru projekta „Jačanje regionalne pravosudne saradnje kroz multisektorski pristup“.
Predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, Vesna Medenica, kazala je da je pravosudna saradnja ključna u borbi protiv organizovanog kriminala.
„Kao kompleksna i uskostručna oblast, ona zahtijeva poznavanje nacionalnih, evropskih i međunarodnih standarda, a nerijetko i poznavanje stranih jezika i dobrih vještina u komunikaciji“, pojasnila je Medenica.
Prema njenim riječima, imajući u vidu da je u aprilu usvojen program obuka u okviru projekta „Euro 2“, Crna Gora je učinila značajan pomak na unapređenju znanja sudija i njihovih saradnika u toj oblasti.
„Sudije i državni tužioci, kao stožeri pravosudne saradnje, moraju održavati uzajamno povjerenje u prekograničnim predmetima i dobru volju za rješavanje svih izazova koji mogu nastati u postupku pružanja međunarodne pravne pomoći sa susjednim državama i članicama Evropske unije (EU)“, navela je Medenica.
Sudstvo je, kako je navela, doprinijelo procesu kreiranja nacionalno-normativnog okvira sa članicama EU, aktivnim učešćem u radnim tijelima.
„Sudstvo je proaktivno djelovalo na planu pravosudne saradnje i blagovremeno primijetilo da će primjena pravnih instrumenata EU u ovoj oblasti biti poseban izazov za sudije, i da će se povećati njihov obim rada, zbog čega su nam potrebne dodatne obuke u pravnoj pomoći, kako u građanskom, tako i u krivičnom dijelu predmeta“, istakla je Medenica.
Ona je kazala da očekuje da će im ekspertska podrška pomoći da dodatno osnaže efikasnost i mehanizme pravne pomoći.
„I da ćemo, unapređivanjem pouzdane i kozistentne pravosudne saradnje sa drugim državama, otkloniti sve prepreke u pružanju odlučnog odgovora na organizovani kriminal“, dodala je Medenica.
Direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), Milena Bešić, kazala je da je projekat „Jačanje regionalne pravosudne saradnje kroz multisektorski pristup“ podržala Konrad Adenauer fondacija (KAS) kroz Program vladavine prava za Jugoistočnu Evropu.
„Cilj projekta je davanje doprinosa jačanju regionalne pravosudne saradnje u krivičnim stvarima, kroz unapređenje kapaciteta i dijaloga predstavnika sudstva i tužilaštva sa organizacijama civilnog društva“, kazala je Bešić.
Ona je rekla da su mehanizmi međunarodne pravosudne saradnje posebno značajni za borbu protiv svih oblika kriminaliteta, transnacionalog i nacionalnog, uključujući pranje novca i terorizam.
„Efikasna međunarodna saradnja i uzajamna pravna pomoć preduslov su za brze i djelotvorne postupke u složernim krivičnim predmetima, pogotovu kad imaju trasnacionalni element“, naglasila je Bešić.
Kako je navela, evidentno je da kriminalne grupacije u svom djelovanju teže tome da iskoriste razlike između pravnih sistema različitih ržava, koristeći nedostatke efikasne koordinacije između različitih državnih službi.
„A često i činjenicu da neke zemlje nijesu spremne na određeni nivo saradnje sa drugim državama“, dodala je Bešić.
Ona je podsjetila da je Crna Gora pred zadatkom da u procesu evropskih integracija, kroz izmjene svog zakonodavnog i institucionalnog okvira, i kroz napore institucija, osnaži sistem međunarodne pravosudne saradnje i pruži doprinos međunarodnom sistemu vladavine prava.
Predstavnik KAS-a, Hartmut Rank, kazao je da Fondacija, kroz svoje programe, podržava integracije Crne Gore u EU.
„Program vladavine prava ima cilj da ubrza prihvatanje tih relevantnih standarda, i zakonskih i u praksi, a tu smo i da se pozabavimo kritičnim tačkama“, dodao je Rank.
On je rekao da je pravosudna saradnja važna ne samo za Region, nego za cijelu Evropu.
„Ovo je tema koja nije relevantna samo za zemlje koje nijesu članice EU“, dodao je Rank.
Šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Crnoj Gori, Angela Longo, kazala je da je pravosudna saradnja veoma važna za Crnu Goru.
Ona je naglasila da su zaštita i promocija ljudskih prava ključne aktivnosti SE.
Longo je kazala da SE implementira nekoliko pravosudnih projekata.
„Radeći na održivosti pravosudnog sistema, jačaju se kapaciteti, ali i profesionalizam i nezavisnost službenika“, navela je ona.
SE, kako je kazala, igra ključnu ulogu u zaštiti ljudskih prava i vladavine prava.
„Nezavisno sudstvo i njegovo jačanje je vrlo važan aspekat. Pravosudne reforme moraju se nastaviti, a pravosudni sistem mora biti nezavistan“, poručila je Longo.