Da li bi djecu koja se neprimjereno ponašaju u školama trebalo kažnjavati drušveno - korisnim radom?
Vršnjačko nasilje i razni oblici neprimjerenog ponašanja sve više su prisutni u crnogorskim školama.
Oni koji su iz školskih klupa izašli prije petnaest ili dvadeset godina mišljenja su da se određeni problemi u ponašanju ne tretiraju na pravi način, a psiholozi upozoravaju da je poslednjih godina došlo do preispitivanja uloga roditelja, nastavnika i djece, što je na kraju imalo svoje posledice.
Može li se stati na kraj bahatom ponašanju pojednih učenika, koja kazna je adekvatna i da li je u redu uopšte kažnjavati djecu, pitanja su koja sve više zaokpljaju javnost. U susjednoj Srbiji počeo je da se primjenjuje novi Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji predviđa oštre kazne za djecu izrednike, ali i njihove roditelje.
Za lakše prestupe kao što su neprimjereno odijevanje, prljanje učionice, uništavanje školskog pribora druga, učeniku se može odrediti da čisti učionicu, biblioteku, produženi boravak, trpezarije, svečane sale, da obavlja administrativne puslove. Za teže prestupe, kao što su nasilje u školi, vrijeđanje nastavnika, pušenje, droga i alkohol u školi, dopisivanje ocjena u dnevnik, upotreba mobilnog telefona kojim se ugrožavaju prava drugih učenika ili u svrhu prevare prilikom ocjenjivanja učenik će uporedo sa izricanjem vaspitne mjere morati da pomaže domaru, da čisti snijeg, lišće, farba ogradu u školskom dvorištu...Učenik koji pretuče vršnjaka moraće da pomogne povrijeđenom drugu, ukoliko mu on dozvoli, da mu nosi torbu i zajedno sa njim radi domaće zadatke.
Društveno - koristan rad trajaće od 15 do 45 minuta dnevno, a u rad će biti uključeni i roditelji učenika. Ukoliko đak odbije da učestvuje u radu škola može podijeti zahtjev za pokretanjem prekršajnog postupka, odnosno krivičnu prijavu kako bi se utvrdila odgovornosti roditelja.
Da li je ovo dobar način da se nasilju i bahatosti u školama stane na kraj, recite nam u anketi:
Anketa
Da li djecu u školama treba kažnjavati društeno - korisnim radom?
-
DA
92.7% (216)
-
NE
3.86% (9)
-
MOŽDA
3.43% (8)