Idejno rješenje i glavni projekat za prvi javni akvarijum u Crnoj Gori, koji će u sklopu Morskog centra za očuvanje biodiverziteta biti izgrađen u kotorskom Institutu za biologiju mora, završeni su i u toku je revizija.
Izgradnja akvarijuma, odnosno adaptacija oko 250 m² prostora u Institutu trebalo bi da počne u novembru, a akvarijum bi trebalo da bude u funkciji 4. juna naredne godine.
Krajem iduće sedmice trebalo bi da bude raspisan međunarodni tender za izbor izvođača radova
Direktor kotorskog Instituta, Mirko Đurović je to potvrdio o naveo da je izrada projekta povjerena firmi Enforma iz Kotora, u saradnji sa konsultantnom Oscarom di Santom iz italijanske firme Panaqua, koja više od dvije decenije gradi i održava akvarijume po Evropi. Površina prvog javnog akvarijuma akvarijuma biće 250 m², prenosi CdM.
“Naša zamisao je bila da postavimo bazene kapaciteta 20 hiljada litara i da u tim bazenima smjestimo različite organizme, isključivo one koji žive u Jadranskom moru, Boki i otvorenom moru Crne Gore. Međutim, mi smo kroz izradu projekta napravili povećanje bazena na 60-70 hiljada litara. To znači da ćemo imati 16 različitih bazena, sa različitim postavkama, dimenzijama, a povećanje kapaciteta, iziskuje i dodatna finansijska sredstva”, obrazložio je Đurović.
Institutu za biologiju mora Univreziteta Crne Gore odobren je grant od pola miliona eura za osnivanje Morskog centra za očuvanje biodiverziteta – Bokaaquarium. Grant je odobrilo Ministarstvo vanjskih poslova Norveške. Ugovor o dodjeli granta, vrijednog oko 558 hiljada eura, potpisali su početkom decembra prošle godine rektor UCG Danilo Nikolić i ambasador Norveške u Crnoj Gori Arne Sanes Bjernstad.
“Grantom ambasade Norveške dobili smo 123 hiljade eura za rekonstrukciju dijela Instituta, a za izradu akvarijuma oko 142 hiljade. Prema našim preliminarnim provjerama, nedostajaće nam između 150 i 200 hiljada eura. Nadam se da ćemo uskoro naći donatora. Ako ne, svakako ćemo otvoriti akvarijum u mogućem obimu, a onda ćemo „izložbu“ dopunjavati fazno“, ističe Đurović.
Akvarijum će se sastojati od četiri cjeline-ulaznog dijela (prostorija A): Svjetsko i Mediteransko more (akvarijumi 1-4), centralnog dijela (prostorija B): Jadransko more i južni Jadran (akvarijumi 5-11), specijalnog dijela (prostorija C): Bokokotorski zaliv (akvarijumi 12 i 13) i izlaznog dijela (prostorija C): tropska mora (akvarijumi 14-16), prenosi CdM.
Prostor je zamišljen tako da u zatamnjenim prostorijama fokus bude na akvarijumima, što se postiže svjetlosnim efektima. Upečatljivi detalj enterijera predstavlja pod, predviđen da oponaša more, gdje se tokom šetnje stvara utisak koračanja od plitke ka dubokoj vodi.
Zanimljivo je to da će pored standardnih akvarijuma, panela sa informacijama, izloženih raznih školjki i kamenja, najmlađi posjetioci biti u prilici da koriste i “touch tank”, tj. prostor gdje će moći da ostvare kontakt sa određenim vrstama (školjkama, morskim zvijezdama i slično). Suvenirnica se takođe nalazi u izlaznim dijelu, piše CdM.
Navode da nije poznato koliko će ribljih vrsta biti izloženo u akvarijumima, ali će nastojati da se postavka ribljeg fonda konstantno mijenja i bude dinamična, kako bi se posjetioci uvijek vraćali..
Ulaz u akvarijum, odnosno dvorište, biće sa strane dobrotskog šetališta koje je nedavno rekonstruisalo Morsko dobro.
Održavanje akvarijuma će na mjesečnom nivou, prema grubim procjenama, iznositi između 25-30 hiljada eura, odnosno na godišnjem 300-360 hiljada eura, a ulaz u akvarijum će biti naplaćivan, prenosi CdM.
Planirano je upošljavanje 4-5 novih radnika i vodiča, koji će se baviti akvaristikom i održavanjem tehničkog sistema.