Firma "Boka Gardens" oglasila se povodom dopisa koji im je uputila Opština Kotor, a u kojem se navodi da moraju sanirati kulturni i prirodni pejzaž Područja Kotora koji je devastiran zbog izvođenja radova.
Opština je između ostalog zatražila od firme "Boka Gardens" da angažuje pejzažnog arhitektu i inženjera hortikulture sa licencom za izradu projekta sanacije i regeneracije pejzaža koji je kako su saopštili, devastiran izgradnjom ovog naselja.
Iz "Boka Gardens"-a kažu da su na žalost o svemu saznali prvo iz medija, pa tek onda od nadležnih u Opštini i da je istine radi, potrebno da saznaju neke činjenice o naselju u koje već 10 godina od kada postoji, niko od nadležnih nije kročio, niti pogledao što je to u naselju, do sada urađeno.
"Razumljiva je želja Vas i građana Crne Gore i prije svega Kotora, da Kotorski zaliv ostane na listi svjetske baštine UNESCO, čemu svakako neće doprinijeti ovo Vaše neargumentovano pismo, niti Vi, koji ste sebe kvalifikovali i samo-ovlastili da budete ocjenjivači arhitektosnko-urbanističkih vrijednosti i kritičari svih izgrađenih lokacija u zalivu, bez ijedne pohvale. Pretpostavljam da ste diplomirani arhitekti i urbanisti, ali sa većim dijelom svoje radne karijere u državnoj administraciji, bez realizovanih ozbiljnih projekata i izgrađenih objekata, pa se ne vidi šta Vas kvalifikuje da budete javni kritičari projekata, koje su radili drugi arhitekti – kolege i koji stoje iza svojih projekata svojim imenom, iskustvom i referencama", navodi se u saopštenju.
Iz "Boka Gardens"-a dalje navode da je projekat tog turističkog kompleksa u Kostanjici autorsko djelo arh. Vujović Spasoja (67 god.) sa saradnicima iz firme „Inprus Mont“ iz Kotora, koja je investitor, projektant i izvođač svih objekata i koji su realizovani od 2011 – 2017.godine, a da su upravo radi očuvanja zelenih površina gradili manje nego što im je Oština dozvolila.
"Turistički kompleks je izgrađen na stjenovitom i veoma strmom zemljištu pokrivenim gustom makijom iznad magistralnog puta u dužini oko 250 m u Kostanjici – u zoni „Banovina“, na oko 700 – 800 m od tjesnaca Verige – Turski Rt. Površina zemljišta je oko 20.000 m2 i po važećem DUP-u je bilo moguće izgraditi ukupno oko 12.200 m2 BRGP (bruto površine), a izgrađeno je oko 9.700 m2 BRGP, odnosno 8.500 m2 (neto P) u 26 objekata, spratnosti P + Pk ili P + 1 + Pk (max. 3 nivoa). Izgrađeno je, dakle, znatno manje (oko 20%) objekata nego što DUP dozvoljava, iz razloga očuvanja više zelenih površina i izgradnje unutrašnje infrastrukture", navodi se u saopštenju.
Pogledajte galeriju fotografija:
Kako kažu, urbanistički koncept naselja je urađen po ugledu na Bokokotorske gradove, sa prilazima objektima uskim ulicama i kamenim skalinima između objekata, kojima se direktno ulazi u stanove.
"Ovakav urbanistički koncept, sa prilaznim ulicama i parkinzima ispred objekata je zahtjevao široki razmak između linije objekata, što je značilo dublje ukopavanje objekta u stjenoviti masiv strmog zemljišta. Zbog toga su se 'zasijecale' stijene radi formiranja kaskada za smaknute etaže objekata i što je dovelo do pojave ogoljenih stijena iznad krovova zadnje linije objekata, što je izazvalo najviše zamjerki radi 'devastacije' zelene pozadine Perastanskim ostrva", navodi se i dodaje da je arhitektura svih objekata u mediteranskom stilu, sa stilizovanim fasadnim detaljima iz tradicionalne Bokeljske arhitekture, kao što su kameni zidovi, stubovi i lukovi, ulazne kapije kao "Kotorski portal“, prozori sa kamenim ramovima, drvene tradicionalne zelene škure, terase popločane prirodnim kamenom, ograde od kovanog gvožđa ili bijelih balustera.
Vlasnici napominju da su krovovi posebno projektovani, kao viševodni, plitki i pokriveni sa crijepom „Mediteran“, koji je moderna kopija tradicionalne „kanalice“, tako da krovovi, koji se vide sa svih gornjih objekata, predstavljaju „5-tu“ fasadu i izuzetno su atraktivni.
"Svi potporni zidovi duž puteva i ispred objekata, kojih ima oko 2.500 m2 su obloženi prirodnim „autohtonim“ kamenom, što daje utisak kod svih posjetilaca, da se nalaze u „starom“ gradu. Posebna pažnja je posvećena baštama i zelenilu, pri čemu su oko svih objekata formirane zelene površine, na postojećem terenu, novim kaskadnim baštama ili velikim kamenim žardinjerama. Posađeno je oko više od 80 palmi, 35 čempresa, 20 borova, 40 „Bogumila“,20 primorskih magnolija, 150 oleandra, 60 visokih „Paulovnija“ (brzo rastuće drvo koje će pokriti visoke stijene), više stotina lavandi, ruzmarina, aloja, kao i oko 300 puzavica – bršljena, hedera, fikus puzavica, što je već cijelo naselje pretvorilo u bogati mediteranski park, koji će za 3 – 4 godine izrasti u visinu i pokriti bjelinu izgrađenih objekata", navodi se u saopštenju.
Izvor: MONDO
Opština je imala zamjerki i na osvjetljenje naselja, a iz Boka Gardens-a kažu da je postavljeno oko 200 starinskih ferala nisko u zidovima, duž unutrašnjih ulica, na visini od 0.8-1.5m, sa svjetlom, koje „bije“ na dolje, kako je i zahtijevano, a to osvjetljenje daje noću iz Perasta zvjezdasti, diskretni izgled, za koji su kako kažu, svi dali pohvalno mišljenje.
"Sve ovo je vidljivo dobronamjernom posjetiocu ovoga naselja i zato posebno naglašavamo (po nama) nekorektan odnos 'eksperata', koji u svim tekstovima u javnosti u vezi sa temom ugroženosti opstanka Kotorskog zaliva na UNESCO-voj listi, kao primjer 'devastacije' Boke daju uvjek i fotografiju našeg naselja, snimljenu tendeciozno iz jednog ugla (parking na ulazu u Perast iz Risna) i sa velikom dubinskom oštrinom, tako da naselje izgleda kao da je odmah iza ostrva Gospe od Škrpjela, a ne 1,1 km dalje", kažu iz Boka Gardens-a i dodaju da je ahitektonski i ambijentalni kvalitet samog projekta ocijenjen pogledom iz Perasta (1,6 km), bez uvida na licu mjesta.
"Iako smo više puta pozivali pojedine članove da to pogledaju izbliza i kao kolege to procjenimo zajedno. Vjerujemo da bi, kao i svi naši gosti ili posjetioci (među njima i pravi „eksperti“) dali drugačiju (vjerujemo pozitivnu) ocjenu projekta", zaključuje se u saopštenju.
Iz Boka Gardens-a imaju i preporuku za nadležne u Opštini Kotor.
"Uz svo poštovanje Vas i svih stručnjaka i eksperata, koji se bave naseljem Boka gardens i navodnom devastacijom prostora, a u cilju što boljeg predstavljanja svijetu, koji bi htio da zaviri u ovaj naš prelijepi kutak Boke, molim Vas da neko od nadležnih posjeti Perast, biser naše obale i pokuša da ukloni ovo, što nam svakako ne služi na čast. Ovi snimci su nastali 21.08. ove godine u šetnji Perastom, u cilju čije zaštite se cijela ova polemika vodi. Od početka Perasta, pa sve do kraja, kod boćarskog terena, je naša gošća iz Engleske, nosila u ruci papirić, koji nije gdje imala da baci, jer u Perastu postoje dvije kante za smeće, jedna na početku i druga na kraju ovog prelijepog grada".