Kao jedan od sedmorice vrhovnih Anđela, među vjernicima je naročito poznat po uzvišenoj i mističnoj fresci "Bijelog anđela" iz crkve Vaznesenja Hristovog manastira Mileševe.
Praznik Sabora Svetog arhangela Gavrila nije obilježen "crvenim slovom" u kalendaru SPC, koja mu, ipak, daje veliki značaj i slavi ga kao - blagovijesnika koji je učestvovao i najavljivao sve značajne događaje vezane za nastajanje hrišćanstva.
Praznik je ustanovljen na Svetoj gori u IX vijeku povodom javljanja arhangela Gavrila u keliji kod Kareje gdje je prstom ispisao na kamenu pjesmu Bogorodici “Достойно естъ“.
Arhangel Gavrilo je živa sila bestjelesna i jedan od sedmorice serafima najbližih Božijem prijestolu.
Učestvovao je u Božijem stvaranju svijeta i u borbi protiv "palih" anđela, predvođenih samim zlom, Satanom.
Arhagel Gavrilo je svjedočanstvo o početku nastajanja Božije tvorevine prenio proroku Mojsiju javivši mu se u pustinji i poučivši ga kako da napiše Knjigu postanja.
Slavi se kao anđeo blagovijesnik zadužen za radosne ili blage vijesti i onaj koji je najavio Zahariji rođenje Jovana Preteče Hristovog - Svetog Jovana Krstitelja.
Isti arhangel Gavrilo javio se Joakimu i Ani i najavio rođenje Presvete Bogorodice Marije, a potom i Presvetoj Bogorodici Mariji sa viješću da će roditi sina, spasitelja ljudskog roda, Gospoda Isusa Hrista.
Lik anđela Gavrila slika sa Presvetom Bogorodicom Marijom, koja prima Blagovijest, na carskim dverima pravoslavnih oltara koja se simbolično otvaraju tokom liturgije, jer je ovaj događaj otvorio put u Carstvo nebesko.
Najveća i najradosnija vijest u hrišćanstvu koju je javio Blagovijesnik je vijest o Vaskrsenju Hristovom.
Sjećajući se ovih njegovih javljanja u Starom i Novom Zavjetu i znajući njegovo neprestano posredovanje pred Bogom za hrišćanski rod, sveta Crkva mu priređuje Saborno praznovanje.
Scena sa arhangelom Gavrilom kako sjedi na grobnom kamenu i pokazuje na prazan grob najčešće se slika na pravoslavnim predstavama događaja Vaskresenja.
Među vjernicima je Arhangel Gavrilo naročito poznat po fresci "Bijeli anđeo" iz manastora Mileševa, koja kao dio šire kompozicije “Mironosice na Hristovom grobu” predstavlja upravo Gavrila kako obučen u bijli hiton sjedi na kamenu i mironosicama rukom pokazuje mjesto Hristovog vaskrsnuća, odnosno njegov prazan grob.
U narodu je praznik poznat i kao ljetnji Aranđelovdan za koji se vezuju mnogobrojni običaji, prema kojima se onim koji poštuju vjeru tog dana zabranjen skoro svaki rad.
Gavrilo je prvi uz arhangela Mihaila koji je predvodnik vojske anđela i sila dobra, a za njima slijede ravni po časti Rafail, Uril, Salatil, Jegudil, Varahil i Jeremil.
Saborni dan Svetog arhangela Gavrila praznuje se takođe 8. aprila, kada SPC slavi njegova javljanja kroz svu istoriju ljudskog spasenja.