U Podgorici je održan protest povodom korišćena krzna životinja u modne svrhe. Do sada nije poznato da u Crnoj Gori postoje farme krzna.
Maida Šabeta iz Organizacije za prava životinja PETA za jugoistočnu Evropu, je danas sa aktivistima PETA Njemačka i Organizacije Korina u Podgorici na protestu protiv krzna pokušala da javnosti skrene pažnju na, kako navode, “patnju životinja koje su ubijene samo zbog krzna”.
"Krzno ne raste na drveću. Industrija uzgoja krzna je jedna od najokrutnijih na Planeti. Riječ je o industriji koja je potpuno nepotrebna i koja predstavlja luksuz”, poručila je Maida Šabeta.
Zbog modnih trendova širom svijeta svake godine bude ubijeno na milione raznih životinja lisica, rakunskih pasa, nerca, činčila, ali i pasa i mačaka. Čičilama u zemlji porijekla, Čileu, zbog toga prijeti i izumiranje.
“Životinje koje se na farmama drže zbog krzna, cio život provode u skučenim kavezima, u potpuno nehumanim uslovima, doživljavaju stresove, a kao posljedica takvih uslova, vrlo je čest i kanibalizam. Na kraju, te životinje život završavaju na najgori mogući način, poput ubijanja elektrošokovima”, naglasila je Šabeta.
Aktiviskinja za prava životinja je kazala da je za jednu bundu potrebno oko 20 lisica i 150 činčila.
Svijest na Balkanu povodom zatvaranja farmi krznašica se sve više podiže i reguliše zakonom tako da bi u skorije vrijeme trebala svaka farma biti zatvorena, trenutno je aktuelan spor u Srbiji povodom zatvaranja farme činčila.
Crna Gora je jedina republika bivše Jugoslavije u kojoj farme krznaša nisu zabranjene.
“U Crnoj Gori nema farmi, pa donošenjem zakona kojim se zabranjuju farme krznaša, donosioci odluka nemaju šta da izgube, ne zatvara se ničiji biznis, on se zakonom samo sprečava”.