U Crnoj Gori prema procjenama ima više od 15 hiljada zavisnika, a alarmantno je povećan broj maloljetnika koji koriste droge, kazao je izvršni direktor nevladine organizacije (NVO) „4Life“, Saša Mijović.
„Podaci iz istraživanje Instituta za javno zdravlje iz prošle godine pokazuju da u je populaciji od 15 od 35 godine, njih 14,3 odsto probalo ilegalne droge, a da 11,2 odsto koristilo droge prošle godine“, kazao je Mijović agenciji MINA.
On je, povodom Međunarodnog dana borbe protiv zloupotrebe droga, rekao da se skoro izjednačio broj muškaraca i žena koji su koristli droge, što ranije nije bio slučaj i da je zabrinjavajuće što mladi najčešće koriste više droga uporedo.
Veliki problem u Crnoj Gori, kako je rekao, je nedostatak kadra koji želi da radi sa zavisnicima i dodao da je primjetan nedostatak kapaciteta za pomoć zavisnicima.
Mijović je kazao da u zatvoru ne postoji tretman za zavisnike, da ne postoji ni njihov prihvat i reintegracija po izlasku iz zatvora i da je visok stepen recidivizma i stopa povratnika u zatvore.
On je rekao da osim Danilovgrada i Tivta, ostale opština nijesu platile tretman u ustanovama za liječenje od zavisnosti, klijentima sa svoje teritorije, iako je većina opština prihvatila ovu preporuku Komisije za droge.
„To je jedan od glavnih razloga malog broj klijenata i klijentkinja na tretmanu na Kakarickoj Gori“, ocijenio je Mijović.
Prema njegovim riječima, broj maloljetnika koji koriste droge alarmantno je povećan, a Crna Gora nema sistem pomoći tim mladim ljudima.
Mijović je ponovio da je cilj globalne kampanje „Podrži. Ne kažnjavaj“ da se zavisnici od droga ne posmatraju kao kriminalci, već kao bolesne osobe kojima treba pomoć.
Prioritet, kako je kazao, treba da bude zdravstvena i socijalna zaštita pogođene populacije, njihovih porodica i čitave zajednice.
„Ovakva borba protiv droge, kakvu poznajemo 50 godina, ne daje rezultate i pretvorila se u suprotnost, jer umjesto borbe protiv droga i narko kartela, ona se vodi protiv zavisnika od droga“, kazao je Mijović.
On smatra da ne postoji politička volja državnih institucija za suočavanje sa ovim problemom.
„Državu i njene institucije uporno upozoravamo i obavještavamo, a one ne reaguju“, rekao je Mijović.
Jedan od ključnih problema, kako je kazao, je što su na najbitnijim mjestima sa kojih se rukovodi borba protiv zloupotreba droga, postavljeni nestručni ljudi, koji nemaju znanja, ni volje da se bave ovim pitanjem.
„Prije svih tu mislim na Kancelariju za droge u Ministarstvu zdravlja koja od svog osnivanja, prije devet godina, ne obavlja posao zbog koga je formirana“, smatra Mijović.
On je dodao da je problem što preporuke Komisije za droge i Državnog savjeta za sprečavanje zloupotrebe nijesu obavezujuće za one kojima ih kao stručna tijela upućuju.
„Osim formalne nemamo nikakvu suštinsku ulogu i ja ne vidim svrhu i razlog našeg postojanja“, kazao je Mijović.
Prema njegovim riječima, sistem finansiranja NVO ove godine je decentralizovan, što znači da je u nadležnosti Ministarstava, koja su smanjila iznos opredijeljen za te namjene.
„Za Ministartsvo rada i socijalnog staranja ove godine zavisnici nijesu prioritet i projekti koji se na njih odnose neće biti finansirani. Slično je i sa Ministarstvom zdravlja koje je za prevenciju bolesti zavisnosti opredijelilo 50 hiljada EUR“ rekao je Mijović.
Prema njegovim riječima, trenutna zakonska rješenja u vezi sa ovim pitanjem se mogu tumačito različito.
„U našem zakonu ne piše da li je posjedovanje droge prekršaj, krivično djelo, da li je droga dekriminalizovana, koja vrsta i do koje količine“, naveo je Mijović.
On je kazao da to kako će se kvalifikovati određeno djelo najviše zavisi od policajca i tužioca.
„Od njih i njihovog raspoloženja, afinitela, ličnih simpatija ili animoziteta zavisi da li će ga kvalifikovati kao prekršaj, posjedovanje za ličnu upotrebu ili preprodaju“, rekao je Mijović.
On je ponovio i da je NVO 4 Life zalaže za dekriminalizaciju droge i za legalizaciju marihuane u medicinske svrhe.