Organizacija Kod prijavila Ekološkoj inspekciji lokalne graditelje u Herceg Novom. Zabilježili izlivanje otpadnih voda u potok.
Kako piše Dan, iz organizacije Kod su u aprilu detektovali zagađenje u Herceg Novom i izlivanje otpadnih voda u Trtor, potok koji se uliva u Sutorinu, a zatim prijavili Ekološkoj inspekciji lokalne graditelje uz tvrdnju da zagađuju ljekovito igalsko blato, brend crnogorskog zdravstvenog turizma.
"Ove otpadne vode izazivaju zamućenje i zagađenje potoka i ulivanjem u Sutorinu dospijevaju u ljekovito igalsko blato. Nepravilnosti smo prijavilii Upravi za inspekcijske poslove i nakon nekoliko dana dobili odgovor od ekološke inspektorke Vesne Vučinić da je inspekcija izvršila inspekcijski nadzor sljedećih privrednika DOO "Krušo" niskogradnja, DOO "Bekomerc" i DOO "Škorpion", koji proizvode građevinski materijal", saopštili su iz organizacije Kod.
Dodali su da je u odgovoru pisalo i da se otpadne vode svih privrednika puštaju u taložnik, a odatle se odvode u potok koji se uliva u rijeku Sutorinu i da tragovi neprečišćenih otpadnih voda na dan kontrole nijesu uočeni, navodi Dan.
Kako navode iz Koda, inspektorka je u saznanju da se od strane DOO "Škorpion" koji vrši dogradnju i rekonstrukciju postojećeg objekta vršilo bušenje i pranje betona; ali ne navodi da li su izrečene mjere radi otklanjanja nepravilnosti i da li je počiniocu zabranjen rad.
29. aprila ponovo je zabilježeno izlivanje neprečišćenih otpadnih voda, prijava Upravi za inspekcijske poslove ponovljena i dopunjena uz molbu da postupi u skladu sa nadležnostima i principom "zagađivač plaća".
Princip podrazumijeva da pravno ili fizičko lice koje je počinilo neposrednu opasnost od štete ili štetu životnoj sredini dužno da nadoknadi štetu sprovođenjem preventivnih mjera i mjera sanacije zagađenja o svom trošku.
Kako navodi Dan u nastavku, inspekcija je opet izvršila inspekcijski nadzor kod DOO "Krušo" niskogradnja i DOO "ŠKorpion", utvrdila da je voda u potoku bistra i naložila privrednicima da očiste potok, padinu i livadu od kamenog taloga. U novom odgovoru inspekcije stoji da su privrednici očistili sve izuzev potoka jer nijesu bili u mogućnosti i da im je naloženo da izvrše analizu otpadnih voda preko ovlašćenog pravnog lica.
Nakon ovog odgovora od Inspekcije, obiđen je potok Trtor i zabilježeno mnogo gore stanje nego u aprilu. Osim otpadnih voda, evidentirano je i prekopavanje, pregrađivanje korita potoka u svrhu lakšeg crpljenja vode. Na tom dijelu potok je potpuno uništen, vegetacija uklonjena, rječno dno prekopano, poremećen vodni sistem i uništen prisutni živi svijet. Na drugom mjestu je napravljen kanal preko livade kojim se voda direktno, bez drenažnog kanala izliva u potok. Sve ovo je u potpunoj suprotnosti sa posljednjim odgovorom Ekološke inspekcije, saopštili su iz Koda, a prenio Dan.
Iz Koda su saopštili da povećanje intenziteta nepravilnosti i njihovo ponavljanje iniciraju da se određeni privrednici ne pridržavaju standarda koji garantuju zdravu životnu sredinu i bezbjedan život mještana.
"Ovakav odnos prema rijekama podstiče poplave, suše, klimatske promjene, smanjuje kvalitet zdravlja, čini vodu neupotrebljivom i ukida turističku vrijednost jednog prostora.
Ako ne budemo živjeli razumno u graničnim okvirima vode, onda dovodimo u pitanje opstanak svoje djece", zaključuju iz Koda, a prenosi Dan.