Odbor za antikorupciju predložio je danas jednoglasno Skupštini Crne Gore da razriješi Vanju Ćalović Marković sa mjesta članice Savjeta Agencije za sprječavanje korupcije (ASK).
ASK je 29. maja donijela odluku kojom je utvrđeno da je Ćalović Marković prekršila Zakon o sprječavanju korupcije, o čemu je obaviješten Odbor za antikorupciju koji je nadležan za izbor i imenovanje članova Savjeta ASK-a.
Iz ASK-a su naveli da je Ćalović Marković, za vrijeme obavljanja funkcije članice Savjeta Agencije, kao izvršna direktorica MANS-a, 4. decembra 2015. godine zaključila ugovor, po osnovu kog je ta nevladina organizacija prihodovala 149 hiljada EUR, a kojim je bila predviđena obaveza podnošenja prijava ASK-u u vezi sa parlamentarnim izborima 2016. godine.
Ćalović Marković je na sjednici Odbora rekla da se nijesu stekli uslovi da se razmatra inicijativa za njeno razrješenje, ukazujući da Zakonom o sprječavanju korupcije propisano da se članovi Savjeta mogu razriješiti samo ukoliko tu proceduru pokrenu tri člana Savjeta, što nije slučaj u ovom postupku.
Prema njenim riječima, niz proceduralnih i suštinskih stvari je suprotan Zakonu i ima dovoljno razloga da odluka ASK-a „padne na sudu“.
Ona je kazala da je direktor ASK-a predložio da bude razriješena kao svaki drugi funckioner, navodeći da je za to nadležan Administrativni odbor.
Ćalović Marković je saopštila da je pozvana i saslušana na jedne okolnosti, i da se ni u jednom stavu odluke ne nalazi odlučivanje o tim tačkama, već joj se stavlja na teret sasvim četvrta stvar.
Ona je objasnila da je saslušana na okolnosti da li je trebalo da prijavi Patriciju Pobrić Agenciji, da li ju je Odbor zakonito izabrao ili ne i da li je problem što joj suprug radi u medijima.
„Tek nakon toga su iznuđeni dokazi za ono što mi je stavljeno na teret“, rekla je Ćalović Marković, navodeći da to prestavlja kršenje Evropske konmvencije o ljudskim pravima.
Ona je ukazala i da Savjet zauzeo stav da će sačekati pravosnažna odluka u postupku.
ASK je utvrdio da je Ćalović Marković kao član Savjeta Agencije aktivno učestvovala u radu i odlučivanja tog organa po tačkama dnevnog reda koje su se odnosile i na prijave MANS-a, a da nije prethodno dala izjavu o postojanju privatnog interesa, nije obavijestila ostale učesnike u raspravi i nije zatražila mišljenje Agencije o postojanju sukoba intersa.
Ćalović Marković je objasnila da Zakon o sprječavanju korupcije ne omogućava članovima Savjeta da odlučuje o bilo kojoj inicijativi, pa ni MANS-a.
„Sve i da sam htjela nijesam mogla da odlučujem o tim postupcima. To je isključivo nadležnost direktora Agencije i protiv odluka direktora se može ići samo na sud“, naglasila je direktorica MANS-a.
Ćalović Marković je ukazala da je odluku donio pomoćnik direktora koji nije ovlašćen, navodeći da se u Zakonu o sprječavanju korupcije eksplicitno kaže da odluku može donijeti isključivo direktor.
Ona je podsjetila i na član 42. u kojem se kaže da se odlučuje na osnovu odluka koje su utvrđene konačnom, odnosno pravosnažnom odlukom i dodala da odluka Agencije nije pravosnažna.
Ćalović Marković je rekla da je imenovana u skladu sa zakonom i da je ispunjavala uslove za postavljanje na funkciju člana Savjet ASK-a.
„Uostalom, ako nijesam imala uslove razriješite me zbog toga, a ne zbog netačne, podmetnute i nezakonite odluke“, istakla je Ćalović Marković.
Ćalović Marković je naglasila da svako ko je prekršio zakona treba da odgovara i bude smijenjen, ali da je samo bitna procedura.
„Procedura je specifična što sam član Savjeta Agencije koji imenuje i razješava direktora Agencije, pa samim tim direktor ne može da pokreće postupak protiv onih koji ga biraju“, objasnila je ona.
Ćalović Marković je ponovila da nema uslova da bude razriješena članstva u Savjetu, dodajući da je odluka nezakonita i da će "pasti na sudu" zbog pogrešnog pravnog lijeka, samo je pitanje vremena.
„Hoćete da me razriješite prije sudske odluke kako bi imenovali nekog drugoga, da bi ste me makli iz Agencije“, kazala je Ćalović Marković.
Ona je na pitanje poslanika, Zeljka Aprcovića, kakav je ugovor zaključen između MANS-a i Evropske komisije i koja je konkrenta korist tog ugovora, odgovorila da se ogorman broj prijava odnosi na Zakon o finansiranju političkih partija i izbornih partija, u dijelu koji propisuje obaveze insititija da objavljuje podatke na svojim sajtovima.
„Kada smo počeli da podnosimo prijave insitucije su počele da prijaavljuju podatke“, dodala je direktorica MANS-a.
Ona je rekla da je duh, cilj i interes projekta sa EK bio u skladu sa zakonima i nadležnostima Agencije i da se njena zarada nije izmijenila nakon što je projekat završen.
"Iz ciljeva projekta se vidi da su usmjerni na bolje sprovođenje zakona i izgradnju većih kapaciteta Agencije“, rekla je Ćalović Marković navodeći da je najveću korist od ugovora imala Agencija, jer sada većina insistucija objavljuje podatke i ASK ne mora konstatno da provjerava i pokreće postupke.