Ministarstvo zdravlja pripremilo je novi Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda i insistiraće na njegovoj primjeni.
Iz Ministarstva su, povodom Svjetskog dana bez duvanskog dima, ukazali da primjena Zakona iz 2004. godine nije dala očekivane rezultate, zato što zabrana pušenja na javnim mjestima nije dosljedno ispoštovana.
Ministarstvo zdravlja je pripremilo novi Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda i insistiraće na njegovoj primjeni. Nacrt zakona poslat Evropskoj komisiji krajem prošle godine, na mišljenje i ocjenu usklađenosti sa odgovarajućom Direktivom Evropske unije. Pogramom rada Vlade planiran je za četvrti kvartal ove godine, nakon čega će Nacrt biti dostavljen Skupštini, na dalju proceduru.
Kako su kazali, najznačajnije odredbe Zakona su smanjenje i ograničavanje upotrebe duvanskih proizvoda, koje obuhvataju reklamiranje, proizvodnju, promet i obilježavanje tih proizvoda, zabranu pušenja u javnom i radnom prostoru. Odredbe Zakona su i izlaganje sekundarnom duvanskom dimu, sprečavanje uticaja na maloljetnaike, u skladu sa principima utvrđenim Okvirnom konvencijom Svjetske zdravstvene organizacije o kontroli duvana.
„Zakonom je propisana zabrana pušenja u svim radnim i javnim prostorima, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, kao i u njihovim dvorišnim prostorima, ugostiteljskim objektima i drugim objektima gdje se javno okupljaju građani“, naveli su iz Ministarstva.
Prema njihovim riječima, konzumiranje duvanskih proizvoda biće dozvoljeno u prostorijama u kojima je poslodavac označio da je pušenje dozvoljeno.
Iz Ministarstva su kazali da se Zakonom zabranjuje neposredno i posredno komercijalno obavještavanje o duvanskim proizvodima, uključujući i isticanje logotipa i drugih oznaka za označavanje tih proizvoda na predmetima koji nijesu duvanski proizvodi, kao i sponzorisanje radijskih programa, događaja ili aktivnosti, i događaja i aktivnosti međunarodnog karaktera.
Pored tih zabrana i ograničenja, propisuje se i zabrana stavljanja u promet duvanskih proizvoda, čije pakovanje ne sadrži zdravstveno upozorenje.
Zakonom se propisuje novčana kazna za prekršaj zbog nepridržavanja propisanih zabrana i ograničenja za pravno lice od 500 do 20 hiljada eura, za odgovorno lice u pravnom licu od 50 do dvije hiljade eura, a za preduzetnika od 150 do šest hiljada eura.
Novčana kazna za prekršaj od 30 eura do hiljadu eura propisana je za fizička lica koja puše u javnom i radnom prostoru i izlažu druge osobe sekundarnom duvanskom dimu.
„Kaznu će platiti i oni koji koji puše u javnom, odnosno radnom prostoru koji vlasnik ili korisnik nije isključivo odredio za pušenje, koji puše u sobama i apartmanima za smještaj gostiju, a koje poslodavac nije odredio i istakao oznaku da je u njima pušenje dozvoljeno“, zaključuje se u saopštenju.