Potpisivanje ugovora za izgradnju dvije žičare na sjeveru države, vrijednosti 12 miliona eura, promijeniće Bijelo Polje i Crnu Goru, saopštio je premijer Duško Marković i poručio da će Vlada uraditi sve da ugovori budu realizovani.
Marković je danas, kod Manastira Podvrh blizu Bijelog Polja, prisustvovao potpisivanju ugovora za izgradnju žičare od manastira Podvrh do Đalovića pećine, vrijedne oko četiri miliona eura i žičare-šestosjeda na lokaciji Cmiljača, vrijedne osam miliona eura.
Ugovor sa renomiranom italijanskom kompanijom Leitner potpisao je direktor Direkcije javnih radova Almer Kalač. Rok za puštanje u rad žičara je novembar naredne godine.
„U međuvremenu smo već stvorili pretpostavke da radimo na putu od Bistrice do Manastira Podvrh. Ugovoreni su poslovi i radovi i izabran je izvođač”, kazao je Marković.
On je, kako je saopšteno iz Vladine Službe za odnose s javošću, rekao i da je ostalo još samo malo posla.
“Ostalo je da riješimo nekoliko pitanja eksproprijacije. Opština je obezbijedila ta sredstva, ona su na posebnom računu, i vjerujem da možemo u najkraćem roku uvesti izvođača radova u posao na gradnji puta do ovog mjesta“, poručio je Marković.
On je podsjetio da je na početku mandata najavio posebnu posvećenost Vlade sjevernom region i da to ne podrazumijeva samo ekonomska opredjeljenja nego i konkretne akcije.
„Vidite da ono što obećamo, to i uradimo“, poručio je Marković.
On je rekao da Vlada neće dozvoliti da prirodni resursi Bijelog Polja i cijelog sjevernog regiona budu zapostavljeni i da sa sjevera ljudi odlaze.
“Cilj je da taj potencijal, a to je 55 odsto potencijala Crne Gore, bude valorizovan na najbolji način za dobro ovog kraja i Crne Gore”, saopštio je Marković.
On je, kada je u pitanju Ugovor o projektovanju i postavljanju žičare na Cmiljači, ocijenio da je to vrijedan projekat, jedan od najvrednijih nakon autoputa, koje realizuje crnogorska Vlada kada je u pitanju zimski turizam i razvoj sjevera. Marković je dodao da se već realizuju radovi na putnom prravcu Ravna Rijeka – Jasikovac – Cmiljača.
“Vjerujem da ćemo do 2020. godine biti u prilici da i ovaj prostor ovdje, a i planinu Bjelasicu koristimo u ekonomske i razvojne svrhe i da će to dovesti do otvoranja više hiljada radnijh mjesta“, rekao Marković.
Direktor škole u Bistrici, Ćemal Zoronjić, nazvao je gradnju žičare istorijskim činom.
On je kazao da Marković, potpisivanjem ugovora za izgradnju žičare, ispisuje novu stranicu istorije i mijenja ekonomsku i sveukupnu sliku Bistrice.
Ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović rekao je da je italijanski Leitner proizvođač opreme i glavni projektant sistema, ali da u ugovoru učestvuje i više crnogorskih kompanija koje se bave i projektovanjem i izvođenjem na čelu sa Novim Volvoxom.
„Ima jako mnogo crnogorskih preduzeća i debeli dio tih para će ostati u Crnoj Gori“, rekao je Radulović.